تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

آشنایی با پروتکل های PROFIBUS DP و PA و کاربرد آن ها در شبکه های اتوماسیون صنعتی زیمنس

آشنایی با پروتکل های PROFIBUS DP و PA و کاربرد آن ها در شبکه های اتوماسیون صنعتی زیمنس

در این قسمت از آموزش‌های نمایندگی زیمنس با نحوه عملکرد پروتکل‌های PROFIBUS DP و PA و MODBUS آشنا شده و هرکدام را بررسی کرده و کاربردهای آن‌ها در شبکه‌های صنعتی اتوماسیون صنعتی زیمنس ذکر شده که کاربردهای فراوان آن‌ها باعث خلق شبکه‌های پیچیده و بهینه می‌شود.

 

آشنایی به PROFIBUS DP

DP مخفف Distribute Peripheral می‌یاشد که یکی از پرکاربردترین پروتکل‌های Profibus است و از لایه‌های 1و2 و یک User Interface استفاده می‌کند در این پروتکل از لایه‌های 3 تا 7 استفاده نمی‌شود که باعث افزایش سرعت آن شده است DP به صورت master/slave کار می‌کند و سرعت آن به گونه‌ای است که می‌تواند در عرض 1 ms , 512byte داده‌های خروجی را روی 32 قطعه Slave با سرعت 12mbps انتقال دهد البته سرعت انتقال به تعداد ایتگاه و شکل باس ارتباط بستگی دارد تجهیزات Remote I/O , اینورترهای AC , DC تجهیزات هوشمند ابزار دقیق و... از پرکاربرد ترین قطعات DP Slave می‌باشند.

 

آشنایی با پروتکل PROFIBUS PA

PA مخفف Proccess Automation می‌باشد که نمونه کامل شده DP بوده و معمولا در سطح فیلد استفاده می‌گردد انتقال داده بر اساس استاندارد IEC 1158-2 مرسوم به H1 بوده که دارای امنیت بالایی می‌باشد و برای کاربردهای حساس که احتمال انفجار وجود دارد مناسب است. این پروتکل دارای سرعت ثابت 31.25kbps بوده و به طول کابل بستگی ندارد و در فرآیندی که زمان پاسخ گویی زیاد و سرعت کم مشکل به وجود نمی‌آورد مورد استفاده قرار می‌گیرد. تمام تجهیزات متصل به این پروتکل به یک دستگاه PA متصل است که این تعداد به منبع تغذیه BUS جریان مصرفی تجهیزات و طول و جنس کابل ارتباط بستگی دارد. توپولوژی‌های Star و bus و tree را می‌توان برایی ارتباط دهی بین تجهیزات استفاده کرد. حداکثر 32ایستگاه را می‌توان در این پروتکل به یک دستگاه pa متصل کرد که این تعداد به منبع تغذیه BUS جریان مصرفی تجهیزات و طول و جنس کابل بستگی دارد.

 

پروتکل PROFIBUS DP و PA در اتوماسیون صنعتی زیمنس

 

پروتکل MODBUS و کاربردهای آن

MODBUS یک پروتکل ارتباطی سریال می‌باشد که در سال 1979 توسط شرکت مودیکن برای استفاده در کنترل کننده‌های منطقی قابل برنامه ریزی (PLC) منتشر شد. ساختاری ساده و قوی دارد و از آن زمان تا کنون به یکی از پروتکل‌های استاندارد در صنعت بدل گشته است در حال حاضر یکی از رایج ترین پروتکل‌ها در اتصال دستگاه‌های الکترونیک صنعتی است. دلایلی که پروتکل MODBUS در محیط‌های صنعتی کاربرد فراوانی دارد عبارتند از:

 

  1. جهت کاربرد‌های صنعتی توصعه و گسترش یافته 
  2. به صورت رایگان منتشر شده است.
  3. گسترش پذیری و نگهداری ساده‌ای دارد.


MODBUS جهت برقراری ارتباط بین حدود 240 دستگاه‌های متصل به یک شبکه استفاده می‌شود. به عنوان مثال این پروتکل جهت اتصال وضعیت دما و رطوبت به یک کامپیوتر قابل استفاده است. MODBUS اغلب جهت ارتباط کامپیوتر ناظر با RTUها در سیستم‌های اسکادا استفاده می‌شود. توسعه و بروز رسانی MODBUS را سازمان مدیریت MODBUS انجام می‌دهد. این سازمان از کاربران مستقل و تامین کنندگان دستگاه‌های سازگار با پروتکل MODBUS تشکیل شده است.

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

 

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: