تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

آموزش شروع کار با نرم افزار SIMATIC PCS7 توسط نمایندگی زیمنس

آموزش شروع کار با نرم افزار SIMATIC PCS7 توسط نمایندگی زیمنس

همانطور که مقالات قبلی نمایندگی زیمنس را مطالعه کردید و آموزش نصب و اجزای مهم نرم افزار SIMATIC PCS7 را یاد گرفتید در این مقاله شروع کار با این نرم افزار را فرا خواهید گرفت.

 

اجرای PCS7 و ایجاد پروژه جدید

پس از نصب PCS7 آیکن SIAMTIC MANAGER روی صفحه‌ی DESKTOP یا در مسیر برنامه‌ی نصب شده ظاهر می‌گردد. این مسیر مشابه مسیر برنامه STEP7 است.

با کلیک روی SIMATIC MANAGER برنامه‌ی PCS7 اجرا شده و پنجره‌ی WIZARD ظاهر می‌شود.

 

در اینجا کاربر ابتدا لازم است مسیر خود را مشخص نماید:

1‌- استفاده از PCS7 برای پیکربندی و برنامه نویسی PLC

2‌- استفاده از PCS7 برای پیکربندی و برنامه نویسی DCS

 

استفاده از PCS7 برای پیکربندی و برنامه نویسی PLC

این کاربرد را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:

الف) بدون استفاده از امکانات PCS7

ب) با استفاده از امکانات PCS7

 

الف) کاربری PLC بدون استفاده از امکانات PCS7

اگر از PCS7 برای پیکربندی و برنامه نویسی به روالی که در STEP7 بود استفاده می‌شود نیازی به استفاده از WIZARD نیست و با CANCEL کردن آن وارد محیط اصلی SIMATIC MANAGER می‌شویم. در این محیط امکان وارد کردن سخت افزار و برنامه به سهولت همانند STEP7 وجود دارد.

در این شرایط کاربر حس نمی‌کند که با نرم افزار PCS7 کار می‌کند چون تمام پنجره‌ها همان پنجره‌های STEP7 هستند. فقط در برخی قسمت‌ها کاربر تفاوت‌های کوچکی را مشاهده می‌کند. یکی از آن‌ها در محیط HWCONFIG است که پروفایل جدید PCS7 به آن اضافه شده است. برای کاربری PLC این پروفایل بهتر است در حالت STANDARD قرار گیرد.

تفاوت دیگر دانلود کردن یک بلاک از پو‌شه بلاک به PLC است. در این حالت آیکن دانلود غیر فعال است و برای دانلود یک بلاک یا باید آن را باز و از محیط LAD/STL/FBD دانلود کرد یا باید آن را از پوشه‌ی بلاک کپی نموده و در پنجره‌ی ONLINE قرار داد.