تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

آموزش نحوه تبادل دیتا در اتوماسیون صنعتی توسط نمایندگی زیمنس

آموزش نحوه تبادل دیتا در اتوماسیون صنعتی توسط نمایندگی زیمنس

نمایندگی زیمنس در این مقاله آموزشی به معرفی مدل OSI برای تبادل دیتا در شبکه اتوماسیون صنعتی می‌پردازد.

 

مدل OSI

در ارتباط آنسکرون دیتا سوالات مختلفی در مورد نحوه تبادل دیتا  پیش می‌آید از جمله:

 

  • کاراکتر‌های دیتا چگونه شکل بگیرد و ابتدا و انتها و پریتی چگونه به آن‌ها اضافه شود؟
  • آدرس فرستنده و گیرنده چگونه در فریم دیتا لحاظ شود؟
  • رمزگذاری دیتا به چه صورت انجام شود؟
  • اگر حجم اطلاعات زیاد باشد چگونه می‌توان آن را در سمت فرستنده به بسته‌های کوچکتر شکست و چگونه می‌توان این بسته‌ها را در سمت گیرنده به هم پیوند زد تا کل اطلاعات قابل شناسایی باشد؟

 

 

برای رفع ابهامات فوق مدلی تحت عنوان مدل OSI توسط استاندارد ISO ارائه شده است این مدل اقدام به تعریف لایه‌های هفتگانه شبکه کرده و آن را تحت عنوان لایه‌های OSI (Open System Interconnection) معرفی کرده است بر طبق این مدل در ارتباطات شبکه‌ای به طور کلی 7 لایه وجود دارد که در سمت فرستنده دیتا از آن‌ها عبور کرده و با اضافاتی مانند قسمت بندی رمز گذاری و . . . به پایین ترین لایه که لایه فیزیکی است می‌رسد در سمت گیرنده دیتا ابتدا وارد لایه فیزیکی شده سپس به ترتیب به لایه‌های بالاتر منتقل می‌شود تا فرستنده اصل دیتا را از بین اضافات و رمزگذاری‌ها جدا کرده و شناسایی کند. در هر لایه کار خاصی روی دیتا انجام می‌شود.

 

مدل OSI در اتوماسیون صنعتی توسط نمایندگی زیمنس

 

باید توجه داشت که OSI یک استاندارد نیست بلکه فقط یک مدل است قالبی است که طراحان شبکه در معماری پروتکل از استاندارد‌های متفاوتی در لایه‌های این قالب استفاده می‌کنند. در هر کدام از لایه‌های شبکه نحوه بسته بندی دیتا و رمز گذاری ابتدا و انتها و . . . طبق استاندارد خاصی صورت می‌گیرد که طراح شبکه ارائه کرده است.

 

به همین دلیل است که در عمل با شبکه‌های مختلفی سر و کار داریم که اگر چه همگی از مدل OSI پیروی می‌کنند ولی قابل اتصال به یکدیگر نیستند زیرا استاندارد لایه‌های آن‌ها با یکدیگر متفاوت است به عبارت دیکر معماری متفاوتی دارند حتی ممکن است استاندارد برخی لایه‌های دو شبکه یکسان باشد ولی باز امکان اتصال مستقیم آن‌ها ممکن نباشد. به عنوان مثال Profibus-DP و Modbus RTU در لایه فیزیکی هر دو می‌توانند از استاندارد RS485 پیروی کنند ولی به دلیل یکسان نبودن استاندارد سایر لایه‌ها قابل اتصال به هم نیستند.

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

 

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: