تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

آموزش پیکربندی Master-Slave بدون کارت شبکه Profibus توسط نمایندگی زیمنس

آموزش پیکربندی Master-Slave بدون کارت شبکه Profibus توسط نمایندگی زیمنس

در این بخش از آموزش های نمایندگی زیمنس، برنامه نویسی Master Slave با استفاده از نرم افزار Step 7 مورد بررسی قرار می‌گیرد. تنوع Slave ها در شبکه پروفی‌باس اتوماسیون صنعتی زیاد می‌باشد ولی کاربرد Remote I/O به عنوان Slave از بقیه تجهیزات بیشتر است. لذا در اینجا نکات مربوط به پیکربندی سخت افزار و برنامه نویسی ET ها‌ی زیمنس و تعدادی از دیگر Remote I/O ها که کاربرد بیشتری دارند مورد بررسی قرار می‌گیرند.

 

پیکربندی Master با پورت DP روی CPU

در این بخش چگونگی ایجاد شبکه پروفی‌باس را برای PLC که پورت CPU آن به عنوان Master است بررسی خواهیم کرد.
این کار به سادگی در محیط HW Config انجام می‌شود. اگر CPU دارای پورت DP باشد. در هنگام پیکربندی به دو روش می‌توان پروفی‌باس را برای آن ایجاد کرد.

 

  1. روش اول: هنگامی که CPU را روی رک قرار می‌دهید پنجره‌ای باز می‌شود اگر گزینه NEW را در این پنجره بزنید یک شبکه جدید ایجاد می‌شود. سپس پنجره دیگری باز می‌شود که که در آن پارامتر‌های شبکه وجود دارد در قسمت General از این پنجره اسم شبکه پروفی‌باس ایجاد شده به صورت پیش فرض قرار دارد که می‌توانید آن را تغییر دهید. در قسمت S7 Subnet ID یک سری پارامتر مربوط به شبکه ایجاد شده وجود دارد که توسط نرم‌افزار HW Config اختصاص داده می‌شود و نیازی به تغییر آن‌ها نیست.
  2. روش دوم: روش دیگری که می‌توان توسط آن شبکه پروفی‌باس ایجاد کرد به صورت زیر است: فرض کنید زمانی که CPU را روی رک قرار می‌دهیم شبکه را ایجاد نکرده باشیم. در این حالت روی پورت DP کلیک راست کرده و گزینه Add Master System را انتخاب می‌کنیم.

 

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

 

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: