تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

ارتباط بین PLC S7400 و PLC S7300 به کمک شبکه Profibus FMS

ارتباط بین PLC S7400 و PLC S7300 به کمک شبکه Profibus FMS

پروژه تمرینی نمایندگی زیمنس

پروژه‌ای طراحی کنید که در آن یک CPU414 و یک CPU314 به کمک کارت CP مناسب با رابط Profibus-FMS با یکدیگر ارتباط و تبادل داشته و خروجی S7-300 QWO توسط ورودی S7400 کنترل شود.

 


راه حل

همانطور که می‌دانید برای ارتباط با شبکه Profibus-FMS نیاز به کارت CP می‌باشد که برای PLC S7-300 مدل CP343-5 برای PLC S7-400 کارت CP443-5 و برای PC کارت‌های CP563 و CP5614 می‌باشد.

در شبکه FMS برخلاف نوع DP و FDL به جای وضعیت Master و Slave وضعیت Client/Slave تجهیزات Slave بدون مجوز Master نمی‌توانند از خط برای تبادل داده استفاده کنند ولی در Client/server امتیاز هر دو برای استفاده از خط برابر است پیکربندی شبکه FMS بسیار شبیه FDL است.

از این رو قسمت‌های مشابه را تنها با تصاویر پیکربندی بررسی می‌کنیم. در اولین قدم در محیط SIMATIC Manager یک Simatic 300 ایجاد کرده و بنا به تعریف پروژه CPU314 را به همراه کارت‌های ورودی و خروجی و CP343-5 وارد RACK کرده و پیکربندی می‌نیم.

سپس SIMATIC400Station را ایجاد و پیکربندی Hwconfig آن را انجام می‌دهیم. حال روی یکی از CPU‌ها کلیک کرده سپس روی سطر اول Connection table دوبار کلیک نموده و در قسمت Connection گزینه FMS Connection را انتخاب می‌کنیم.

با این کار پنجره دیگری باز می‌شود ابتدا شماره Block Parameters را در برگه‌ای یادداشت می‌کنیم سپس روی دکمه OK کلیک می‌کنیم.

نوع ارتباط به صورت پیش فرض MMAC می‌باشد که ارتباط دو طرفه با قابلیت تایید (Ack) بین دو Master می‌باشد که هر دو قطعه می‌توانند عمل خواندن و نوشتن را انجام دهند.
پس از Save پیکربندی و دانلود آن به PLC نوبت به برنامه نویسی پروژه می‌رسد.

 

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

 

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: