تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

بارگذاری پیکربندی نرم افزار اتوماسیون صنعتی روی CPU ها

بارگذاری پیکربندی نرم افزار اتوماسیون صنعتی روی CPU ها

ابتدا هر دو CPU را در مد STOP قرار دهید. (روی مد RUN نیز کار می‌کند) در محیط GD از منوی GD Table پس از Save پروژه گزینه Compile کلیک کنید اگر همه مراحل به درستی انجام شده باشد پنجره‌ای باز می‌شود که انجام صحیح Compile را گزارش می‌دهد.

سپس روی گزینه Download از منوی PLC کلیک کنید تا پنجره‌ای باز شود روی گزینه Download to all CPUs کلیک کرده و کلید OK را فشار دهید. حال با تحریک هر یک از ورودی‌های CPU-A یا CPU-B خروجی متناظر آن به تعداد 16bit روشن می‌شود.

 

پروژه: ارتباط دو طرفه بین دو CPU313C به کمک کارت CP342-5 و شبکه Profibus FDL

به کمک دو کارت شبکه CPU342-5 و ارتباط آن با CPU313 شبکه Profibus از نوع FDL را ایجاد کرده و ورودی/خروجی دو PLC را به صورت ضربدری کنترل کنید به این صورت که با تغییر وضعیت ورودی‌های 10.0 تا 11.7 در PLC-A خروجی‌های متناسب با آن از آدرس Q0.0 تا Q1.7 در PLC_B روشن و خاموش شوند و بالعکس

 

راه حل پروژه

در این ارتباط برخلاف نوع DP ارتباط بر پایه Master/Master استوار است. هر دو CPU به صورت مستقل عمل می‌کند و قطع شبکه نیز تاثیری در وضعیت اجرایی CPU های دیگر اختلال به وجود نمی‌آورد.

در اولین مرحله یک پروژه جدید ایجاد کرده و با کلیک راست روی صفحه اصلی از مسیر Simatic 300 Station ->Insert New Object دو واحد S7-300 ایجاد می‌کنیم.

از آنجا که خواننده ممکن است به علت تشابه تنظیمات در انجام مراحل با مشکل مواجه شود تنظیم هر یک از CPUها را به صروت مستقل بررسی می‌کنیم ابتدا PLC-A را پیکربندی می‌کنیم بدین منظور وارد محیط HW Config شده و پس از وارد کردن CPU313C,Rack را وارد رک می‌کنیم.

از آنجا که برای ارسال داده به کمک تابع FC5 که در ادامه به طور کامل مورد بررسی قرار می‌گیرد نیاز به پالس با فرکانس 10Hz داریم واحد Clock Memory را فعال نموده و آدرس Memory Byte را 100قرار دهیم.

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

 

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: