تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

برنامه نویسی Master-Slave به صورت معمولی در نمایندگی زیمنس

برنامه نویسی Master-Slave به صورت معمولی در نمایندگی زیمنس

در برنامه نویسی به صورت معمولی در نمایندگی زیمنس، SFC مورد نیاز نیست و دقیقا شبیه روشی که در سیستم‌های معمولی که فاقد پروفی باس هستند عمل می‌شود.

فرض کنید کارت‌های I/O به جای اینکه روی Remote I/O باشند در کنار CPU روی رک نصب شده باشند. برنامه نویسی به همین صورت برای Remote I/Oها انجام می‌شود.
برنامه نویسی به صورت معمولی با سیمولاتور نیز قابل اجرا و تست است.


نحوه استفاده از سیمولاتور برای تست برنامه Master-Slave نمایندگی زیمنس

اگر سخت افزار لازم برای تست برنامه موجود نباشد از شبیه ساز نرم افزار STEP7 برای تست این برنامه می‌توان استفاده کرد در محیط اصلی SIMATIC Manager شبیه ساز را فعال کنید.
پس از آن که شبیه ساز را فعال کردید با توجه به ورژن نرم‌افزار STEP7 نصب شده روی سیستم ممکن است پنجره‌ای باز شود در این حالت گزینه OK را انتخاب کنید.
پس از آن باید نوع ارتباط شبیه ساز را در پنجره‌ای مشخص کنید که میتواند MPI یا PROFIBUS باشد اگر کارت اترنت روی PLC پیکربندی شده باشد می‌توان از ارتباط اترنت نیز استفاده کرد.
برای اینکه بتوانید برنامه‌ها را دانلود کرده و همزمان اجرا کنید گزینه RUN-P را انتخاب کنید. برای تست این برنامه کافی است که دو ورودی و دو خروجی از قسمت بالای برنامه را انتخاب کنید. به صورت پیش فرض ورودی و خروجی‌ها به صورت بایتی هستند. برای اینکه مقادیر آنالوگ را با آن‌ها تست کنیم به جای IB0 یا QB0 آدرس‌های مورد نظر نظیر PIW 288 را وارد می‌کنیم. برای اینکه بتوان این مقادیر را تغییر داد و تغییرات آن‌ها را نیز مشاهده کرد فرمت نمایش آن‌ها را به صورت Slider:int تغییر دهید.

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

 

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: