تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

تعریف نمایندگی زیمنس از کنترل ترتیبی یا SEQUENTIAL CONTROL

تعریف نمایندگی زیمنس از کنترل ترتیبی یا SEQUENTIAL CONTROL

کنترل ترتیبی SEQUENTIAL CONTROL یکی از نیاز‌های کاربران اتوماسیون صنعتی

 

منظور نمایندگی زیمنس از کنترل ترتیبی مدیریت عملیات یک فرآیند به گونه‌ای است تا هر مرحله انجام نشده مرحله بعد شروع نشود. در بسیاری از فرآیند‌ها شرایط راه اندازی به صورت ترتیبی است سپس کنترل پیوسته شروع می‌شود. در برخی دیگر از فرآیند‌ها کار به طور دائم مرحله‌ای و ترتیبی است. فرآیند‌هایی که از نوع FACTORY AUTOMATION هستند عمدتا به این نحو کنترل می‌گردند.

بر طبق استاندارد IEC61131-3 لازم است در برنامه نویسی کنترل‌های برنامه پذیر در اتوماسیون صنعتی زیمنس در  استفاده از روش ترتیبی که این استاندارد آن را SFC مخفف SEQUENTIAL FUNCTION CONTROL نام گذاری کرده میسر باشد طبق نتایج نماینده زیمنس در ایران، شرکت زیمنس آلمان برای کنترل ترتیبی سه ابزار ارائه کرده است:

1‌- GRAPH که نرم افزار خاصی است که فقط برای FUNCTION BOOK قابل استفاده است. این نرم افزار در پکیج STEP7 PROFFESSIONAL موجود است و در صورت انتخاب همراه با آن نصب می‌شود.

2‌- S7-HIGRAPH که نرم‌افزار جداگانه‌ای برای کنترل ترتیبی است.

3‌- SFC مخفف SEQUENTIAL FUNCTION CHART که همراه با PCS7 نصب می‌شود.

افرادی که با S7-GRAPH آشنا هستند فراگیری SFC برایشان ساده‌تر است. بسیاری از اصطلاحات و برخی روش‌های کار در هر دو یکسان است.

SFC در مقایسه با GRAPH مزیت‌هایی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • از نظر گرافیکی کار با SFC نسبت به GRAPH ساده تر است.
  • از نظر برنامه نویس GRAPH دارای فرمت خاصی برای دستورات است ولی در SFC روش کار ساده است و دستور با فرمت خاصی مورد نیاز نیست.
  • از نظر ارتباط SFC قوی‌تر از GRAPH است SFC به سهولت با CFC لینک می‌شود.
  • SFC قابلیت مانیتورینگ نیز دارد. می‌توان توالی عملیات را در محیط OS مشاهده کرد در حالی که GRAPH در محیط OS ظاهر نمی‌شود بلکه روی سیستم ES می‌تواند توالی عملیات را نشان  دهد که معمولا ES در اختیار اپراتور فرآیند نیست.

SFC نه تنها الگریتم کنترل را برای AS پیاده سازی می‌کندبلکه با سایر اشیا PCS7 ارتباط داخلی دارد و نیز می‌تواند در محیط OS به اپراتور در نمایش مراحل کنترلی و عیب یابی کمک کند.