تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

تنظیم پارامترهای کارت AI نمایندگی زیمنس

تنظیم پارامترهای کارت AI نمایندگی زیمنس

نمایندگی اتوماسیون صنعتی زیمنس: هنگامی که یک کارت AI در رک قرار گرفت باید برخی از مشخصات آن تنظیم شود مهم‌ترین مشخصه تعیین نوع و بازه سیگنال ورودی هر کانال می‌باشد. به عنوان مثال باید مشخص کرد که کانال کارت ولتاژی باشد یا جریانی و اگر فرضا جریانی باشد بازه جریانی 0-20 ma است یا 4-20 ma یا غیر از این دو پس از اینکه کارت AI در رک قرار گرفت مشابه سایر کارت‌های ورودی و خروجی می‌توان با دو بار کلیک نمودن بر روی آن به پنجره مشخصات کارت دسترسی پیدا کرد.

 

قسمت‌های مختلف این پنجره عبارت‌اند از :

General

مشابه کارت‌های قبلی در این قسمت شماره فنی کارت به همراه توضیحات به همراه توضیحات کوتاهی در مورد کارت نشان داده می‌شود.

 

I/O Addresses

در این قسمت می‌توان آدرس اختصاص یافته به کارت را مشاهده و ویرایش کرد. عدد حاصل از A/D در 16 بیت (یک ورد = دوبایت) قرار می‌گیرد.

 

Analog Inputs

محتویات این قسمت با توجه به نوع کارت AI متفاوت است یکی از بخش‌های مهم در این قسمت تعیین نوع سیگنال آنالوگ در قسمت Measurement type و تنظیمات مربوط به آن می‌باشد در قسمت Measurement Type که نوع سیگنال انتخاب می‌شود گزینه Deactivated نیز وجود دارد که در صورت انتخاب کانال مربوطه غیر فعال شده و توسط مبدل A/D تبدیل نمی‌شود.

 

انواع کارت‌های آنالوگ ورودی در کاتالوگ

در کارت‌های AI سری S7-1200 سیگنال‌های آنالوگ ورودی دارای انواع مختلفی می‌باشند.

  1. کارت AI برای سیگنال‌های ولتاژی یا جریانی با حد تفکیک 13 و 16 بیت
  2. کارت‌های AI برای سیگنال‌های مقومتی یا RTD
  3. کارت‌های AI برای سیگنال‌های میلی ولت یا ترموکوپل
  4. کارت‌های AI با ورودی خاص برای اندازه‌گیری انرژی

 

تنظیمات سیگنال‌های جریانی

سیگنال‌های جریانی معمولا از ترانسمیترها دریافت می‌شوند و دارای بازه‌های مختلف استاندارد هستند از جمله 0-20ma یا 4-20ma که 4-20ma مرسوم‌تر است زیرا امکان تشخیص قطعی سیم در آن وجود دارد سیگنال‌های جریانی افت ندارند و طول سیم آن‌ها می‌تواند بیشتر باشد نویزپذیری آن‌ها نیز کم است.

اگر کارت AI 4*13BIT را وارد کنیم و روی آن دوبار کلیک نماییم پنجره مشخصات کارت باز می‌شود. در قسمت Analog Inputs تنظیم مربوط به Measurement را بر روی Current قرار داد. سپس در قسمت Current Range با توجه به بازه سیگنال جریانی یکی از حالت‌های 0-20ma و 4-20 ma را می‌توان انتخاب نمود.

 

Noise Reduction

برای فیلتر کردن نویز‌ها در اینجا می‌توان زمان سیکل تبدیل آنالوگ به دیجیتال را تنظیم و فرکانس نویز که باید فیلتر شود را انتخاب نمود.

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: