تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

تنظیم پارامترهای CPU در PLC های زیمنس در TIA Portal

تنظیم پارامترهای CPU در PLC های زیمنس در TIA Portal

نمایندگی زیمنس: اگر در محیط Device Configuration در پنجره Device View روی CPU دوبار کلیک کنیم پنجره Properties نمایش داده می‌شود که سربرگ‌های مختلفی در آن وجود دارد در هر یک از آن قسمت‌ها گزینه‌های مختلفی وجود دارد که در برخی حالات لازم است تنظیمات آن‌ها را تغییر داد در اینجا امکان تشریح تمام این پارامترها وجود ندارد پس به تنظیم برخی از این پارامترها می‌پردازیم.

 

 

پارامترهای General

در این قسمت مشخصات مختصری در مورد ماژول به همراه Order Number آن ذکر شده است.

 

 

پارامترهای PROFINET Interface (X1)

همه CPU های S7-200 دارای پروفی‌نت هستند این پورت نیاز به تنظیم و آدرس دهی دارد. در این قسمت تنظیمات ارتباط شبکه پروفی‌نت انجام می‌شود.

به طور پیش فرض یک آدرس IP به پورت CPU اختصاص داده می‌شود که قابل تغییر است بهتر است در قسمت بالا روی کلید Add new subnet نیز کلیک شود تا یک شبکه اترنت ایجاد کند و بعدا بتوان وسایل دیگر مانند وسایل مانیتورینگ را به آن متصل نمود ولی اگر شبکه بندی مورد نیاز نیست اینکار ضرورتی ندارد و بدون تعریف شبکه کارهای دانلود و آپلود و . . . انجام پذیر است.

به طور پیش فرض آدرس 192.168.0.1 در نظر می‌گیرد که در کلاس C محسوب می‌شود.

اگر وسایلی که قرار است با اترنت با این CPU ارتباط داشته باشند روی شبکه دیگری قرار گرفته که کلاس IP یا آدرس Subnet متفاوتی دارند در این شرایط بایستی یک روتر در مسیر ارتباطی وجود داشته باشد روتر خودش آدرس IP دارد که با فعال سازی Use Router آدرس IP آن را وارد می‌کنیم.

در پایین پنجره فوق گزینه‌ای با عنوان IP Address set directly at the device وجود دارد که اگر فعال شود کاربر نمی‌تواند از این پنجره IP به پورت CPU اختصاص دهد و IP از بیرون توسط برنامه‌های دیگر روی پورت set می‌شود.

به عنوان مثال می‌توان از بیرون توسط اجرای برنامه‌ای مانند PST یا WBM زیمنس (web base management) به پورت CPU آدرس IP اختصاص داد البته به شرط اینکه CPU با پسورد حفاظت نشده باشد از نظر امنیتی بهتر است اولا CPU دارای پسورد باشد ثانیا این گزینه فعال نشود و IP را کاربر در همین پنجره اختصاص دهد.

 

 

پارامترهای Startup

Start up after POWER ON ( راه اندازی CPU بعد از وصل تغذیه )

در این قسمت می‌توان حالت‌های شروع به کار CPU را تعیین نمود که سه حالت قابل تنظیم می‌باشد

  • :No restart (stay in stop mode) در صورت انتخاب این حالت پس از وصل کردن تغذیه CPU ،PLC به حالت STOP می‌رود.
  • :Warm restart-RUN در صورت انتخاب این حالت پس از وصل کردن تغذیه CPU ،PLC به حالت RUN می‌رود و مهم نیست که قبل از خاموش شدن در مد STOP بوده یا در مد RUN .
  • :Warm restart-mode before power off در صورت انتخاب این حالت پس از وصل کردن تغذیه CPU ،PLC به آخرین حالت خود قبل از خاموش شدن باز می‌گردد.

توجه داشته باشید که CPUهای S7-1200 فقط راه‌اندازی WARM دارند و راه‌اندازی Cold و hot را ساپورت نمی‌کنند.

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: