تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

در اتوماسیون صنعتی اینورتر چیست؟

در اتوماسیون صنعتی اینورتر چیست؟

در اتوماسیون صنعتی اینورتر یا درایور AC به دستگاهی گفته می شود که به کمک آن می توان سرعت یک موتور AC سه فاز را کنترل کرد بدون آنکه قدرت و گشتاور موتور کاهش داشته باشد. اینورترها در ظرفیت های مختلف ساخته می شوند مثلا برای یک موتور با توان 20 اسب بخار باید اینورتر HP20 استفاده کرد.

انواع اینورتراز نظر ورودی کدام اند؟

از نظر ورودی اینورترها  به دو دسته تک فاز و سه فاز تقسیم می گردند. البته خروجی همه آنها سه فاز است برای اینورترهایی باتوان بالای 3 اسب فقط از ورودی سه فاز استفاده می شود.

انواع اینورترها از نظر کاربرد کدامند؟

از نظر کاربرد اینورترها به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. برای راه اندازی پمپ ها و فن ها و آسانسورها و جرثقیل و نوارهای نقاله دستگاه های اکسترودر و ... از اینورتر استفاده می شود برای پمپ و فن از اینورترهایی با گشتاور متغیر و برای آسانسور و نوار نقاله و جرثقیل از اینورتر با گشتاور ثابت و برای اکسترودرها از اینورتر با فیدبک PG بهره برداری میکنند .

مزایای استفاده از اینورترها چیست؟

کاهش انرژی مصرفی و کاهش هزینه برق و کاهش جریان راه اندازی و درنتیجه طولانی شدن عمر موتور و امکان تغییر سرعت موتور و امکان تغییر جهت حرکت موتور و داشتن حفاظت دربرابر اضافه بار و امکان کار موتور در شرایطی که ولتاژ ورودی متغیر است و امکان کنترل از راه دور و ایجاد سرعت بیشتر از سرعت نامی موتور و برنامه ریزی کردن حرکت.

اینورتر چگونه مصرف برق را کاهش می دهد؟

اینورتر به صورت هوشمند میزان بار وارده به موتور را تشخیص داده و متناسب با همان بار به موتور جریان می دهد و این جریان در بسیاری از مواقع از جریان نامی موتور کمتر است.

به دلیل آنکه موتور یک بار ر-اکتیو روی شبکه دارد چنانچه از درایو برای راه اندازی و کنترل موتور استفاده گردد چون درایو دارای یک بانک خازنی می باشد این بار ر-اکتیو را جبران می نماید و تنها بار اکتیو را از شبکه برق مصرف می نماید بنابراین جریان مصرفی بسیار کاهش می یابد.

در بسیاری از کاربرد ها انرژی زیادی برای راه اندازی لازم است موتور انتخاب شده را باتوان بالاتری انتخاب می کنند بنابراین میزان جریان زیادتری هم در حین کار از شبکه استفاده می کند چنانچه از اینورتر استفاده شود اینورتر به صورت کاملا اتوماتیک این جریان را در حین راه اندازی به مقدار لازم افزایش و در حین کار به مقدار لازم کاهش می دهد بنابراین به طور کلی هزینه برق مصرفی کاهش چشم گیری خواهد داشت.

در بسیاری از کاربردها به هنگام راه اندازی موتور جریان بسیار بالایی از شبکه می کشد و موجب کاهش ولتاژ شبکه و ایجاد صدماتی به تاسیسات برق رسانی و سایر دستگاه ها میگردد  این جریان به 6 برابر جریان نامی موتور میرسد که بسیار نا مطلوب می باشد چنانچه از اینورتر استفاده شود این اضافه جریان بسیار اندک خواهد شد (حد اکثر 0.2 برابر) به طور مثال اگر یک موتور باجریان نامی 10 آمپرکارکند در هنگام راه اندازی این جریان به 60 آمپر می رسد و در صورت استفاده از اینورتر این جریان به حداکثر 12 آمپر میرسد . کاهش جریان موتور به صورت اتوماتیک در هنگامی که بار موتور کم می شود. این قابلیت به غیر از کاهش هزینه برق مصرفی موجب افزایش طول عمر مفید موتور خواهد شد.

امکان استفاده از برق تکفاز 220 ولت به جای سه فاز 380 ولت برای راه اندازی موتور سه فاز حداکثر باتوان  2.2 KW به این معنا که میتوان با برق خانگی یک موتور سه فاز را کاملا به صورت عادی راه اندازی نمود.

 در پمپ ها و فن ها میزان دبی با سرعت موتور مناسب است. اما توان مصرفی با مکعب سرعت تناسب دارد و مثلا اگر دور موتور به میزان 50% کاهش یابد آنگاه توان مصرفی لازم 12.5 % خواهد بود و این به مفهموم 87.5 % صرفه جویی در انرژی است.

اگر به اطلاعات بیشتری در مورد اینورترها و اتوماسیون صنعتی زیمنس نیاز دارید می توانید با کارشناسان خبره ما در نماینگی زیمنس (فروشگاه تکنو کلید) مشورت کنید.