تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

دقت و حد تفکیک کارت آنالوگ ورودی نمایندگی زیمنس

دقت و حد تفکیک کارت آنالوگ ورودی نمایندگی زیمنس

در اصطلاحات اتوماسیون صنعتی منظور از حد تفکیک قابلیت جداسازی است و بیانگر تشخیص کوچکترین تغییر در سیگنال الکتریکی دریافتی توسط کارت است. این عدد بر حسب bit بیان شده است و بیانگر دفت کارت است. این عدد در کارت‌های با دقت پایین 12bit و در کارت‌های با دقت بالا 16bit است.

 


انواع کارت آنالوگ ورودی (AI) نمایندگی زیمنس

کارت‌های آنالوگ ورودی با توجه به نوع و تعداد سیگنال دریافتی و حد تفکیک کارت به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌شوند. سیگنال دریافتی می‌تواند ولتاژ جریان مقاوت و یا ترموکوبل باشد. تنظیم نوع سیگنال و بازه آن توسط نرم‌افزار TIA انجام می‌شود.

به عنوان مثال کارت SM 1231 AI 4*16bit (Voltage/Current) را در نظر بگرید این کارت از نوع آنالوگ ورودی بوده (AI) دارای 4 کانال است و حد تفکیک A/D آن 16bit است در ضمن فقط می‌تواند آنالوگ ولتاژی یا جریانی را بگیرد کارت‌هایی که دارای کلمه Resistance بعد از شماره کارت هستند مخصوص اتصال RTD و مقاومت طراحی شده‌اند کارت‌های TC نیز مخصوص اتصال ترموکوپل طراحی شده‌اند به طور کلی نوع سیگنال‌های الکتریکی دریافتی توسط کارت AI به چهار گروه تقسیم می‌شود.

 

سیگنال جریانی: این سیگنال از ترانسدیوسرها و ترانسمیتر ها دریافت می‌گردد برخی از انواع آن عبارتست از :

 • 0-20 MA
 • 4-20 MA

 

به طور کلی ترانسمیترهای جریانی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • ترانسمیتر چهار سیمه
 • ترانسمیتر دو سیمه

 

ترانسمیترهای چهار سیمه نیاز به تغذیه بیرونی و جداگانه دارند تا روشن شده و دیتا را انتقال دهند ولی ترانسمیترهای دو سیمه تغذیه خود را از کانال کارت AI روی PLC می‌گیرند یعنی به محض اتصال به کارت روشن شده و دیتا را انتقال می‌دهند نوع جریانی دو سیمه می‌تواند دیتا را با 0-20 MA یا 4-20 MA داشته باشد که 0-4 MA آن مربوط به تغذیه است ولی نوع جریانی 4 سیمه می‌تواند دیتا را با 0-20 MA یا 4-20 MA و حتی بازه‌های دیگر انتقال دهد.

 

مزایای سیگنال جریاینی:

 1. نویز پذیری کمتر
 2. طول مسیر بیشتر
 3. امکان تغذیه ترانسمیتر 2 سیمه از کارت آنالوگ (4-20 MA)
 4. امکان تشخیص قطعی سیم (4-20MA)
 5. امکان مدوله سازی سیگنال آنالوگ همراه با سیگنال HART

 

سیگنال ولتاژی:

این سیگنال از ترانسدیوسرها و ترانسمیترها دریافت می‌گردد و دارای بازه‌های استاندارد است. برخی انواع آن که در کارت آنالوگ ورودی S7-1200 قابل تنظیم است و عبارتست از:

 • +/-80 mv
 • +/-1.25 mv
 • +/- 2.5v
 • +/-5 v
 • +/- 10 v

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: