تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

شبکه‌های صنعتی و کاربرد آن‌ها در اتوماسیون زیمنس

شبکه‌های صنعتی و کاربرد آن‌ها در اتوماسیون زیمنس

 

 

در این قسمت از آموزش های نمایندگی زیمنس که به توضیح درباره انواع شبکه‌های صنعتی و کاربرد آن‌ها در اتوماسیون صنعتی زیمنس پرداخته‌ایم که شبکه های صنعتی در اتوماسیون صنعتی زیمنس به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

  • MPI
  • Profibus
  • Profibus FMS

 

MPI زیمنس

 

MPI رابط انحصاری محصولات زیمنس برای برقراری ارتباط

شبکه (MPI (Multi Point Interface یک رابط انحصاری محصولات اتوماسیون صنعتی و درایو زیمنس می‌باشد که روی همه ماژول‌های CPU سریS7400 ،S7300 ،HMI و به صورت Un Board قرار دارد و می‌تواند رابطی برای ارتباط بین آن‌ها و PG/PC باشد که علاوه بر آن می‌توان برای ایجاد شبکه‌ای نسبتا پر سرعت بین تجهیزات استفاده کرد.
 
 
از ویژگی‌های مهم شبکه MPI می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • پروتکل لایه فیزیکی این واسط RS-485 می‌باشد.
  • نرخ سرعت داده بین 19.2Kbps , 187.5kKbps , 1.5mbps , 12Mbps می‌تواند تغییر کند.
  • فاصله بین دو دستگاه بدون Repeater حداکثر 50متر و به کمک تکرار کننده تا 1100متر می‌تواند انتخاب شود البته به کمک رابط فیبر نوری و OLM می‌تواند تا 100Km افزایش پیدا کند.
  • کابل ارتباطی و کانکتور مورد استفاده مشابه شبکه Profibus است.
  • در صورتی که PC دارای رابط MPI نباشد باید از کارت PCI مربوط به MPI مانند CP5611 و CP5512 و یا PC Adapter برای ارتباط بین PLC و PC/PG استفاده کرد.
 
حداکثر مسافت 5متر و حداکثر سرعت 38.4Kbps برای انتقال آداپتور به PC و سرعت 187.5Kbps برای انتقال داده بین قطعات لحاظ شود.
 
 
Profibus زیمنس
 

Profibus زیمنس

پروتکل Profibus در سال‌های 1987 تا 1990 در قالب پروژه‌ای مشارکتی بین بیش از 20 شرکت بزرگ خصوصی و دانشگاه‌های کشور آلمان جهت استاندارد سازی شبکه در سطح فیلد مطرح و سرمایه گذاری شد و در نهایت در آلمان تحت استاندارد شماره DIN19245 و در اروپا تحت استاندارد EN50170 به ثبت رسید شرکت SIEMENS یکی از فعالان اصلی این طرح ملی بود اولین استاندارد و شبکه Profibus FMS در سال 1990 و پس از آن شبکه Profibus DP در سال 1992  و Profibus PA در سال 1994 به ثبت رسیدند. Profibus برگرفته از عبارت Process Fieldbus است و به عنوان شبکه‌ای باز (open) شناخته می‌شود یعنی به غیر از کشور آلمان و شرکت‌های سازنده آن جایگاهی بین المللی دارد و تحت نظر موسسه بین المللی Profibus International قرار دارد که امروزه بیش از 1200 شرمت معتبر عضو این موسسه می‌باشند.
 
شرکت زیمنس نیز از این پروتکل در بیشتر تجهیزات اتوماسیون صنعتی خود استفاده کرده است. شبکه Profibus در چهار نوع PA,DP,FDL,FMD در تجهیزات زیمنس به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم استفاده می‌شود.
 
 
Profibus FMS زیمنس
 

Profibus FMS

FMS مخفف Field Message Specification است.
این پروتکل اغلب برای سطوح بالا هرم اتوماسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد و توسط آن می‌توان بین PLC و HMI ارتباط برقرار کرد به کمک Repeater می‌توان حداکثر تا 127 تبادل داده را انجام داد. 
لایه فیزیکی این پروتکل RS-485 است. از آنجایی که Profibus DP و Profibus FMS از نظر مشخصات فنی یعنی محیط انتقال و نحوه در اختیار گرفتن خط داده به یکدیگر شبیه می‌باشند می‌توانند همزمان در یک شبکه به کار برده شوند. امروزه شبکه پرسرعت و ایمن Profibus دارد جایگزین این شبکه و شبکه Industrial Ethernet می‌شود.