تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

معرفی لایه‌های OSI توسط نمایندگی زیمنس

معرفی لایه‌های OSI توسط نمایندگی زیمنس

در این مقاله نمایندگی زیمنس ایران به معرفی لایه های OSI خواهیم پرداخت.

 

لایه فیزیکی

دسترسی الکتریکی به بیت‌ها و ارتباط فیزیکی در شبکه همچنین مشخصات مورد نیاز برای انتقال داده نظیر ولتاژ جریان‌ رابط‌ها و واسطه‌های انتقال را بر عهده دارد. استاندارد‌هایی مانند RS232 و RS485 و IEC1158 در این لایه استفاده می‌شوند.


لایه پیوندی

تحویل داده‌ها به صورت قابل اعتماد به لایه فیزیکی و همچنین خطایابی ، قالب بندی (Framing) ، کنترل جریان انتقال دیتا و برقراری سرویس‌های ارتباطی در این لایه صورت می‌گیرد.


لایه شبکه

این لایه مسئول مسیریابی و هدایت صحیح بسته در شبکه است. همچنین دسترسی به آدرس‌های دلخواه و تحویل آن‌ها در این لایه صورت می‌گیرد.

 

لایه انتقال

وظیفه این لایه انتقال قابل اعتماد داده و سرویس‌‌های مشخص بین Mode ها است از وظایف دیگر این لایه تضمین صحت و بی نقص بودن داده‌های ارسالی از نظر به موقع رسیدن و اطمینان می‌باشد.

 

لایه جلسه

وظیفه‌ آن ایجاد ارتباط مشترک بین چند کاربر متفاوت در شبکه است همچنین مدیریت کنترل ارتباط به عهده این لایه است.


لایه نمایش

وظیفه این لایه فرمت بندی و کدگذاری  با استاندارد مشخص روی دیتا است تا اطلاعات دریافتی توسط گیرنده قابل استفاده باشد همچنین فشرده سازی و رمزگذاری به منظور حفاظت اطلاعات به عهده این لایه است.


لایه کاربری

این لایه از بالاترین لایه‌ها است و واسط ارتباط بین کاربر با سایر لایه‌ها می‌باشد ساختار آن به سیستم عامل بستگی دارد.


سرویس‌های ارتباطی

وظیفه‌ لایه‌های  OSI برقراری سرویس‌های ارتباطی است. در برخی از پروتکل‌های شبکه لایه 2 مسئول برقراری سرویس‌های ارتباطی است. این سرویس‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند سرویس SDA و سرویس SDN و سرویس SRD


سرویس SDA

SDA مخفف Send Data With Acknowledge است.در این روش فرستنده پس از ارسال فریم منتظر می‌ماند تا تاییدیه از سمت گیرنده برسد. بنابراین اگر مشکلی در ارتباط وجود داشت Acknowledge دریافت نمی شود و فرستنده تشخیص می‌دهد که خطایی اتفاق افتاده است. این سرویس قابل اطمینان است.


سرویس SDN

SDN مخفف Send Data With acknowledge است. در این روش هیچ تاییده‌ای از سمت گیرنده به فرستنده ارسال نمی‌شود. بنابراین اگر مشکلی در ارتباط وجود داشت در سمت فرستنده قابل تشخیص نیست. این سرویس قابل اطمینان نیست.


سرویس SRD

SRD مخفف Send and Request Data است. در این روش فرستنده از گیرنده درخواست دیتا می‌کند و گیرنده درخواست فرستنده را اجرا کرده و پاسخ خود را به صورت یک فریم می‌فرستد بنابراین اگر چه دارای Acknowledge مستقل نیست ولی عدم دریافت پاسخ از دیدگاه فرستنده به عنوان خطای ارتباطی آشکار می‌شود.این سرویس قابل اطمینان است.

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

 

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: