تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

مهم‌ترین ابزار‌های PCS7 از نظر نمایندگی زیمنس قسمت اول

مهم‌ترین ابزار‌های PCS7 از نظر نمایندگی زیمنس قسمت اول

در این مقاله نمایندگی زیمنس از سری مقالات آموزشی اتوماسیون صنعتی این شرکت می خواهیم ابزارهای مهم برنامه SIMATIC PCS7 را مرور کنیم. البته این مقاله دو بخش خواهد داشت.

 

ابزار HW CONFIG

این ابزار برای پیکربندی سخت افزار AS و شبکه‌ی PROFIBUS-DP و شبکه‌ی PROFIBUS-PA استفاده می‌شود.

پیکربندی کارت‌های I/O و تنظیمات آن‌ها در این محیط انجام می‌گیرد. به علاوه می‌توان تنظیمات سخت‌افزاری مربوط به OS را نیز در این محیط انجام داد.

HWCONFIG از محیط SIMATIC MANAGER اجرا می‌شود.

 

ابزار NETPRO

این ابزار برای شبکه‌بندی به کار می‌ورد. شبکه بندی بین چند AS یا بین AS و OS در این محیط انجام می‌شود. NETPRO از محیط SIMATIC MANAGER با آیکون بالای پنجره یا با دابل کلیک روی آیکن‌های شبکه اجرا می‌شود.

 

ابزار CFC

یکی از ابزار‌های اصلی برنامه نویسی در PCS7 می‌باشد که به صورت گرافیکی است. در این روش منطق کنترل با چیدن المان‌ها و فانکشن‌های کنترلی و اتصال گرافیک آن‌ها به یکدیگر پیاده سازی می‌شود.

CFC با نصب PCS7 نصب می‌گردد با این وجود امکان نصب جداگانه‌ی آن نیز وجود دارد. می‌توان آن را روی STEP7 نصب کرد و یک سیستم S7-300 یا S7-400 معمولی که امکان PCS7 ندارد را با آن برنامه نویسی نمود.

 

ابزار SFC

ابزار گرافیکی دیگری برای برنامه نویسی است و تفاوت آن با CFC در این است که SFC فقط برای کنترل ترتیبی SEQUENTIAL کاربرد دارد. کار‌های معمول کنترلی با CFC برنامه نویسی می‌شود.

هر چارت SFC از تعدادی STEP و TRANSITION تشکیل شده در STEP کاری که باید انجام شود مشخص می‌گردد در TRANSITION شرط عبوط از STEP نوشته می‌شود. تا این شرط برآورده نشود. STEP بعدی اجرا نمی‌شود.