تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

مهم‌ترین ابزار‌های PCS7 از نظر نمایندگی زیمنس قسمت دوم

مهم‌ترین ابزار‌های PCS7 از نظر نمایندگی زیمنس قسمت دوم

در این مقاله نمایندگی زیمنس از سری مقالات آموزشی اتوماسیون صنعتی این شرکت می خواهیم ابزارهای مهم برنامه SIMATIC PCS7 را مرور کنیم. این بخش قسمت دوم این مقاله است.

برای مطالعه قسمت اول این مقاله به لینک زیر بروید:

 

مهم‌ترین ابزار‌های PCS7 از نظر نمایندگی زیمنس قسمت اول

 

SCL

ابزار برنامه نویسی سطح بالا شبیه پاسکال است که توسط آن کاربر می‌تواند فانکشن‌های دلخواه را به راحتی نوشته و آن‌ها را در محیط CFC یا SFC صدا بزند کار با SCL بسیار ساده‌تر از کار با STL است SCL پس از کامپایل به بلاک‌های STL تبدیل می‌شود ولی امکان تبدیل عکس وجود ندارد.

SIMATIC PDM

این پکیج برای پیکربندی پارامتر‌دهی و عیب‌یابی وسایل فیلد باس PA به کار می‌رود. با استفاده از آن وضعیت و آلارم‌های وسایل مانیتور می‌شوند PDM از محیط SIMATIC MANAGER فراخوان می‌شوند.

VERSION CROSS MANAGER

این ابزار همان‌طور که از نامش پیداست برای مقایسه VERSION به کار می‌رود مقایسه ورژن بلاک‌های CFC بلاک‌های کتابخانه بلاک‌های شاخه S7 PROGRAMM سمبل‌ها شکل‌های گرافیکی سخت افزار از جمله مواردی هستند که بین دو پروژه توسط این ابزار قابل مقایسه هستند. این ابزار که به VXM نیز موسوم است به صورت جداگانه از مسیر برنامه‌های زیر شاخه STEP7 اجرا می‌شود.

VERSION TRAIL

با استفاده از این ابزار کاربر می‌تواند برای پروژه و کتابخانه و MULTIPROJECT ورژن مورد نظر را اختصاص دهد. این پکیج از محیط SIMATIC MANAGER اجرا می‌شود.

IMPORT/EXPORT ASSISTANT

این ابزار برای IMPORT و EXPORT دیتا‌های حجیم مانند MODEL ها و PROCESS TAG TYPE ها به کار می‌شود. این ابزار از محیط SIMATIC MANAGER اجرا می‌شود.

DOCPRO

از این ابزار برای مستند سازی پروژه استفاده می‌شود. با استفاده از آن می‌توان تمام اطلاعات پروژه شامل سخت افزار شبکه و برنامه را در قالب دلخواه و با فرمت مناسب چاپ کرد. این ابزار از محیط SIMATIC MANAGER در دسترس است.

SIMATIC BATCH

این ابزار برای طراحی منطق کنترل در پروسه‌های ناپیوسته که به صورت ترتیبی کنترل می‌شوند ولی بسته به نوع محصول دارای توالی SEQUECE های متنوع هستند استفاده می‌شود. این سیستم ها در اصطلاح BATCH نامیده می شوند.

در صورت نصب این پکیج امکانات آن از محیط SIMATIC MANAGER قابل دسترس است.

SIMATIC ROUTE CONTROL

این پکیج برای کنترل و مانیتورینگ حمل مواد و محصول در فرآیند کنترل طراحی شده است. این ابزار نیز در صورت نصب از محیط SIMATIC MANAGER قابل دسترس است.

 

SIMATIC NET

این پکیج که همراه با PCS7 نصب می‌شود کاربرد‌های مختلفی دارد. با استفاده از آن پیکر بندی OS تکمیل می‌شود و ارتباط بین AS و OS فراهم می‌گردد و به علاوه کار با OPC توسط امکانات این سیستم از جمله OPC SCOUT انجام می‌شود.

WINCC

ابزار اصلی برای طراحی سیستم مانیتورینگ است که مجهز به امکانات طراحی گرافیک و طراحی گزارش و ثبت آلارم و آرشیوسازی و طراحی FACEPLATE و برنامه نویسی باC و B است. اجرای WINCC  از محیط SIMATIC MANAGER صورت می‌گیرد.