تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: آدرس دهی پورت اترنت روی PLC

نمایندگی زیمنس: آدرس دهی پورت اترنت روی PLC

در ادامه سری مقالات آموزشی تکنو کلید (نمایندگی زیمنس در ایران) به بحث آموزش آدرسی دهی پورت اترنت روی پی ال سی های شرکت زیمنس می پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

وقتی CPU هایی که دارای پورت PN هستند را در پیکربندی سخت‌افزار وارد می‌کنیم، می‌توانیم به پورت اترنت آدرس IP اختصاص دهیم. برای PLC های S7-300 و S7-400 که پورت PN دارند وارد کردن آدرس IP الزامی نیست. چون می‌توان برای ارتباط با کامپیوتر با آن‌ها از پورت MPI نیز استفاده کرد ولی برای PLC های S7-1200 و S7-1500 برای برای پورت PN آدرس IP مورد نیاز است به طور پیش فرض این آدرس 192.168.0.1 اختصاص داده می‌شود. بدیهی است می‌توان آن را به هر آدرس IP دلخوای تغییر داد. صرفا بایستی دقت کرد که آدرس مورد نظر تکراری نباشد.

 

آدرس پیش فرض که 192.168.0.1 است یک آدرس IP از کلاس C می‌باشد، کلاس IP با توجه به عدد اول در آدرس IP و با توجه به Subnetmask آن مشخص می‌شود.

هر آدرس IP یک Subnetmask نیز به همراه دارد. با ترکیب AND بیت‌های آدرس IP و Subnetmask یک آدرس برای شبکه یعنی Subnet Address بدست می‌آید بنابراین برای وسایل متصل به اترنت همیشه یک آدرس شبکه و یک آدرس وسیله وجود دارد.

برای اینکه دو یا چند وسیله از طریق سوئیچ یا مستقیم بتوانند با هم ارتباط داشته باشند بایستی آدرس IP آن‌ها را در یک کلاس، ولی متفاوت باشد. بنابراین بایستی روی کامپیوتر به پورت LAN آدرس IP مناسب اختصاص داده شود.

برای تخصیص IP به کارت شبکه کامپیوتر از مسیر Start وارد کنترل پنل شده و روی Network Connection دوبار کلیک می‌کنیم، سپس روی کارت شبکه کامپیوتر کلیک راست نموده و گزینه Properties را انتخاب می‌کنیم.

در پنجره باز شده روی گزینه Version Internet Protocol دوبار کلیک کرده تا پنجره Properties باز شو.د سپس IP مورد نظر را وارد می‌کنیم.

ممکن است IP به صورت دستی وارد نشود و روی حالت اتوماتیک قرار گیرد. در این حالت یک وسیله بیرونی مانند یک کامپیوتر سرور به وسایل شبکه IP اختصاص خواهی داد. برای وسایل زیمنس که پورت اترنت دارند می‌توان از طریق نرم‌افزارهایی مانند PST مخفف  Primary Setup Tool به آن‌ها وصل شد و آدرس IP اختصاص داد.

 

استفاده از مسیریاب Router در پی ال سی های زیمنس

در برخی موارد ممکن است از مسیریاب Router استفاده شود. روتر وسیله‌ای است که می‌تواند دو شبکه (دو Subnet ) با دو کلاس IP یا دو گروه IP مختلف را به هم ارتباط دهد، ولی خودش نیز نیاز به دو آدرس IP برای ارتباط دو طرف دارد. به عبارت دیگر وسیله مبدا دیتای خود را به آدرس روتر می‌فرستد روتر با آدرس دیگری که مربوط به سمت مقصد است آن را به گیرنده ارسال می‌کند.

به عنوان مثال اگر کامپیوتر و S7-1200 هر دو مستقیما یا با استفاده از سوئیچ به هم متصلند نیازی به روتر نیست، ولی اگر کامپیوتر از راه دور و از طریق شبکه دیگری به PLC وصل می‌شود روتر مورد نیاز است.

 

 

استفاده از Web Server در  پی ال سی های زیمنس

در تنظیمات CPU های 1200 و 1500 و نیز CPU های 300 و 400 که پورت PN دارند گزینه‌ای با عنوان Web Server وجود دارد اگر این گزینه فعال و تنظیم شود CPU به عنوان یک سرور وب دیتاها را در اختیار صفحات وب کامپیوترها قرار می‌دهد و می‌توان با مرورگرهای اینترنت به پی ال سی متصل شد.

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: