تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: آشنایی با انواع سوئیچ‌ها و کاربرد آن‌ها

نمایندگی زیمنس: آشنایی با انواع سوئیچ‌ها و کاربرد آن‌ها
در مورد کلید Emergency دقت داشته باشید که با توجه به حساسیت این کلید (که باید فرمان قطع فوری صادرکند) در برخی موارد علاوه بر اینکه به ورودی PLC های زیمنس متصل می‌شود مستقیما به مدار‌های قدرت نیز فرمان می‌دهد و می‌تواند حتی قبل از فرمان PLC یا به موازات آن خروجی‌ها را غیرفعال کند.
شستی استپ اپراتور در حالت عادی بسته است و مدار از طریق مسیر کنتاکت‌های N.C بسته است. با فشار دادن این سوئیچ مسیر N.C قطع می‌شود همانطور که شستی دارای کنتاکت‌های N.O نیز هست که معکوس N.C عمل می‌کنند. در صورت لزوم (مثلا به عنوان شستی استارت) می‌توان از کنتاکت‌های نرمال باز N.O نیز استفاده کرد.
 
 

سوئیچ‌های فرآیندی

سوئیچ‌های فرآیندی از مهم‌ترین ورودی‌های دیجیتال محسوب می‌شوند که بر اساس وضعیت یک کمیت سیگنال می‌دهند بدیهی است در این حالت نیز سیگنال آن‌ها به صورت صفر و یک است سوئیچ‌های مهم مانند مواردی که برای وضعیت‌های HIGH HIGH یا LOW LOW به کار می‌روند معمولا به صورت نرمال بسته‌هستند.
مهم‌ترین سوئیچ‌های فرآیندی را می‌توان به صورت زیر لیست کرد:
  • سوئیچ فشار
  • سوئیچ فلو
  • سوئیچ سطح
  • پروکسیمیتی سوئیچ
  • سوئیچ دما
  • لیمیت سوئیچ
  • سوئیچ فتو الکتریک
 
در یک تقسیم بندی دیگر سوئیچ‌های فرآیندی به دو نوع تماسی و غیر تماسی تقسیم بندی می‌شوند به عنوان مثال یک سوئیچ نوری به صورت غیر تماسی است ولی یک لیمیت سوئیچ به صورت تماسی کار می‌کند.
 
در نقشه‌های P&ID برای نمایش وسایل ابزار دقیق از جمله سوئیچ‌ها از یک شگل دایره مانند استفاده می‌شود که با توجه به محل نصب وسیله علامت داخل دایره متفاوت است.
در این نقشه‌ها برای نمایش سوئیچ‌ها از حروفی مانند LSHH,FSLL,PSH,TS و امثال آن استفاده می‌شود که حرف اول معرف کمیت اندازه گیری است حرف T برای دما حرف P برای فشار حرف F برای فلو و حرف L برای سطح به کار می‌رود حرف دوم یعنی S معرف سوئیچ است حروف L و H در انتها معرف LOW و HIGH هستند.
 
 

سوئیچ فشار

با افزایش فشار کپسول دیافراگرام داخلی تحت فشار قرار می‌گیرد و سوئیچی که در بالای دیافراگم نصب شده عمل می‌کند. کنتاکت این سوئیچ به ورودی PLC های نمایندگی زیمنس می‌رود ممکن است به جای دیافراگم از یک فنر استفاده شود تا وقتی به حد کافی فشرده شد کنتاکت بدهد.