تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: آشنایی با شبکه‌های صنعتی

نمایندگی زیمنس: آشنایی با شبکه‌های صنعتی

یکی دیگر از اجزای سیستم اتوماسیون صنعتی از جمله اتوماسیون صنعتی زیمنس شبکه‌های صنعتی هستند. به جز در صنایع کوچک امروزه هرجا سیستم اتوماسیون صنعتی پیاده سازی می‌شود شبکه صنعتی حتما در آن دیده می‌شود.

در این قسمت از آموزش‌های نمایندگی زیمنس به شبکه‌های صنعتی خواهیم پرداخت ولی به دلیل اینکه بحث شبکه‌های صنعتی و انواع آن و کاربرد‌های آن بسیار گسترده است در اینجا سعی می‌کنیم به صورت بسیار ساده و مختصر در حد آشنایی خواننده و به آن بپردازیم.

 

مثالی از کاربرد شبکه‌های صنعتی در اتوماسیون صنعتی

فرض کنید دو PLC در فرآیندی به کار رفته است و قرار است PLC1 به طور مداوم وضعیت چند سیگنال مهم خود را به PLC2 گزارش دهد در روش سنتی و قبل از شبکه‌های صنعتی برای چنین کاری از سیستم Hardwired استفاده می‌شد روش کار بدین صورت بود که روی PLC1 از کانال‌های دیجیتال خروجی به کانال‌های دیجیتال ورودی PLC2 سیم کشی می‌شد فرض کنیم PLC1 می‌خواست سیگنال دیجیتال اول را گزارش کند پس خروجی اول را روشن می‌کرد و PLC2 آن را در ورودی اول دریافت می‌نمود.

در این طرح برای 8 بیت دیتا نیاز به هشت رشته سیم و اشغال شدن هشت کانال از طرف بود با ظهور شبکه‌های صنعتی و ارتباط سریال روش‌های قدیمی منسوخ شد امروزه در صنعت با یک کابل دو رشته می‌توان هزاران بیت اطلاعات را جابه جا کرد.

 

در نگاه کلی شبکه‌های صنعتی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • شبکه‌های انحصاری که فقط یک سازنده خاص آن را ساپورت می‌کند (مانند MPI در زیمنس)
 • شبکه‌های استاندارد که همه سازندگان آن را پشتیبانی می‌کنند مانند:
  • Industrial Ethernet
  • Profibus
  • Modbus
  • Foundation Fieldbus
  • AS-I
  • CAN

آنچه امروزه در طرح‌های اتوماسیون برای تبادل دیتا مرسوم است استفاده از شبکه‌های استاندارد صنعتی است و از شبکه‌های انحصاری بجز در موارد خاص استفاده نمی‌شود.

با وجود اینکه شبکه‌های فوق همگی استاندارد هستند ولی کاربرد آن‌ها متفاوت است برخی از آن‌ها برای تبادل دیتا بین PLC ها مناسب هستند. برخی دیگر برای ارتباط PLC با سیستم مانیتورینگ به کار می‌روند و برخی دیگر برای ارتباط PLC با تجهیزات سطح مناسب هستند. برخی دیگر برای ارتباط PLC با تجهیزات سطح فیلد کاربرد دارند.

 

انتخاب شبکه مناسب نسبت به نیاز اتوماسیون

در پایین ترین سطح یعنی سطح فیلد که وسایل ابزار دقیق و عملگرها نصب شده‌اند شبکه‌ای با سرعت بالا لازم نیست چون حجم دیتا زیاد نیست آنچه مهم است قابلیت اطمینان زیاد است از این رو شبکه‌هایی مانند ASI,CAN,PROFIBUS در این سطح به کار می‌روند.

در لایه کنترل حجم دیتا بیشتر ولی باز قابلیت اطمینان مهم است از این رو شبکه‌هایی مانند PROFIBUS و Modbus در این لایه کاربرد دارند.

در لایه‌های مانیتورینگ و بالاتر حجم دیتا زیاد و به شبکه‌ای با سرعت بالا نیاز است ولی قابلیت اطمینان از حساسیت کنترل برخوردار است یعنی اگر دیتا برای لحظات کوتاهی تاخیر داشت مشکل حادی رخ نمی‌دهد. در این لایه شبکه Industrial Ethernet کاربرد دارد.

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

 

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: