تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: آشنایی با کارت‌های شبکه CM یا CP در اتوماسیون صنعتی

نمایندگی زیمنس: آشنایی با کارت‌های شبکه CM یا CP در اتوماسیون صنعتی

امروزه اتصال PLC به شبکه‌های استاندارد یکی از نیاز‌های ضروری است. در این مقاله نمایندگی زیمنس در مورد کارت های شبکه در اتوماسیون صنعتی توضیحاتی ارائه میکنیم. برای این منظور روی CPU پورت‌هایی برای اتصال به شبکه تعبیه شده است و کارت‌های مجزایی نیز برای نصب رو رک و اتصال به شبکه ارائه شده است.


همه CPU های S7-1200 به صورت Onboard دارای پورت Profinet هستند که می‌توان از آن برای اتصال به شبکه استفاده کرد.

 

 

کاربرد‌های Profinet روی CPU:

  • اتصال به کامپیوتر برای برنامه ریزی
  • اتصال به HMI برای مانیتورینگ
  • اتصال به وسایل سطح فیلد مانند Drive
  • اتصال به PLC های دیگر

 

برای اتصال دو وسیله با پروفی‌نت می‌توان آن‌ها را مستقیم به هم متصل نمود، ولی اگر تعداد وسایل زیاد باشد به سوئیچ شبکه نیاز داریم سوئیچ‌ها انواع مختلف دارند.
اگر اتصال به شبکه دیگری به جز پروفی نت مورد نیاز باشد نیاز به ماژول شبکه داریم برای این منظور می‌توان کارت CM یا CP مربوطه را در کنار CPU (در سمت راست آن) متصل کرد.


انواع کارت‌های شبکه در پی ال سی S7-1200

کارت‌های شبکه مورد استفاده در S7-1200 را می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی کرد

  1. کارت شبکه پروفی‌باس
  2. کارت شبکه اترنت
  3. کارت شبکه مدباس
  4. کارت شبکه ASI
  5. ماژول GSM/GPRS

به جز موارد فوق اگر اتصال به شبکه دیگری مورد نیاز باشد می‌توان از Gateway استفاده نمود که یک نمونه از آن در ادامه معرفی می‌شود.

 

مقایسه ارتباط شبکه S7-1200 با S7-200

پورت‌های روی CPUهای S7-200 از RS485 استفاده می‌کنند و می‌توان آن‌ها را به طور مستقیم یا با مبدل به برخی وسایل متصل نمود ولی روی CPUهای S7-1200 فقط بورت PN وجود دارد که می‌تواند به طور مستقیم یا با مبدل به وسایل شبکه متصل نمود در عین حال می‌توان از کارت شبکه نیز استفاده نمود.

 


کارت پروفی‌باس (CM1242,CM1243)

در شبکه پروفی‌باس S7-1200 دو نقش Master یا Slave می‌تواند داشته باشد. S7-1200 در حالت Master از طریق پروفی‌باس به تجهیزات سطح فیلد متصل شده و از وسایلی مانند ET200 سیگنال‌های IO را بخواند یا به وسایل دیگر مانند درایو از طریق پروفی‌باس متصل شود.
برای این منظور S7-1200 نیاز به کارت پروفی‌باس DP Master با کد 6GK7243-5DX30-0XE0 دارد. در حالت SLAVE از طریق پروفی‌باس S71200 به عنوان SLAVE در اختیار یک DP Master قرار می‌گیرد DP Master می‌تواند یک PLC دیگر از نوع 300 یا 400 یا هر PLC دیگری باشد. PLC که Master است فرامین و نقاط کار مبنا را به S7-1200 می‌فرستد و نتایج وضعیت‌ها را از آن می‌گیرد ولی در کار کنترل آن دخالتی ندارد بدیهی است در صورت قطع ارتباط پروفی‌باس S7-1200 با آخرین ست پوینت‌ها به کار خود ادامه می‌دهد.

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: