تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: آیا سیستم افزونه DCS محسوب می‌شود یا PLC ؟

نمایندگی زیمنس: آیا سیستم افزونه DCS محسوب می‌شود یا PLC ؟

در این قسمت از آموزش های نمایندگی زیمنس این سوال را جواب خواهیم داد که آیا سیستم افزونه DCS محسوب می شود یا PLC ؟

در برخی از کاربرد‌ها از PLC به صورت REDUNDANT یا افزونه استفاده می‌شود این سیستم دارای دو CPU مستقل است ولی برنامه آن‌ها یکسان می‌باشد و این به معنای غیر متمرکز بودن نیست در DCS دو CPU دو کار مختلف انجام می‌‌دهند ولی در REDUNDANT PLC هر دو CPU یک برنامه دارند و کار یکسانی انجام می‌دهند به عبارت دیگر یک CPU به صورت اصلی (MASTER) و CPU دیگر به عنوان پشتیان (STANDBU) کار می‌کند. در صورت بروز مشکل در سیستم اصلی ادامه کار کنترل توسط سیستم پشتیبان انجام خواهد گرفت.
دربرخی کاربرد‌ها سیستم DCS و در عین حال افزونه است یعنی هرکدام از کنترلرهای به کار رفته در سیستم دارای دو CPU است که یکی MASTER و دیگری STANDBY می‌باشد.
PLC و DCS هر دو می‌توانند دارای CPU افزونه باشند ولی در PLC افزونه وجود دو CPU به معنای عملکرد غیر متمرکز مانند DCS نیست.
درسیستم‌های DCS مدرن ارتباط کنترلر‌ها با فیلد ازطریق شبکه‌های صنعتی FIELDBUS انجام می‌گیرد. استفاده از REMOTE I/O برای جمع آوری سیگنال‌ها و قرار دادن آن‌ها روی شبکه از یک طرف و امکان استفاده از شبکه‌های فیلد باس با قابلیت اتصال مستقیم ترانسمیتر‌ها و محرک‌ها به آن‌ها از ویژگی‌های دیگر سیستم‌های مدرن DCS است.