تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: اتصالات در مدل OSI

نمایندگی زیمنس: اتصالات در مدل OSI

نمایندگی محصولات اتوماسیون صنعتی زیمنس و فشار ضعیف زیمنس در ایران

 

در اتوماسیون صنعتی زیمنس مطابق با مدل OSI وقتی بین دو وسیله متصل به شبکه اطلاعات تبادل می‌شود دیتا باید از هفت لایه بگذرد. در سمت فرستنده دیتا به لایه بالاتر تحویل داده و از آنجا پله به پله به لایه‌های پایین‌تر منتقل می‌شود.

در هر لایه کاری روی دیتا انجام می‌شود و به آن Header اضافه می‌گردد رمزگذاری شده و به آن آدرس فرستنده و گیرنده اضافه می‌شود بیت‌های خاص کنترل خطا در کنار آن قرار می‌گیرد. به این عمل اصطلاحا کپسوله یا بسته بندی می‌گویند.

این عملیات در کارت شبکه موجود روی وسیله فرستنده اتفاق می‌افتد پس از اتمام عملیات فوق دیتا به لایه آخر (پایین ترین لایه) یا لایه فیزیکی تحویل داده می شود تا آن را به محیط فیزیکی بیرون منتقل کند.

یعنی به صورت جریان الکتریکی روی کابل یا به صورت پالس‌های نوری روی فیبر قرار گیرد. در سمت گیرنده این سیگنال‌ها توسط لایه فیزیکی دریافت شده و به لایه‌های بالاتر تحویل داده می‌شود. در گیرنده هر لایه وظیفه مشابه همان لایه در فرستنده را دارد ولی آنچه در سمت فرستنده اضافه شده اینجا شناسایی و حذف می‌شود.

به عنوان مثال اگر در لایه سوم فرستنده رمزگذاری روی دیتا انجام شده باید لایه سوم گیرنده طبق همان منطق اقدام به رمز گشایی می‌کند. بدین ترتیب دیتا پله به پله به لایه‌های بالاتر منتقل شده و Header های اضافه حذف می‌گردند تا اصل پیام در لایه هفت برای گیرنده قابل دریافت باشد.

شایان به ذکر است که در هر پروتکل بسته به معماری خاصی که برای آن در نظر گرفته شده است ممکن است برخی از لایه‌ها در آن استفاده نشده باشد. در این صورت وظایف لایه‌های استفاده نشده در بقیه لایه ادغام می‌شود. به عنوان نمونه پروتکل پروفی‌باس در لایه‌های خود از مدل ISO/OSI پیروی می‌کند ولی تمام لایه‌ها را به کار نمی‌گیرد و فقط لایه‌های اولیه و در صورت نیاز لایه آخر را استفاده می‌کند

اکثر وظایف مربوط به پروتکل در پروفی‌باس DP و مدباس بر عهده لایه دوم یا Data Layer می‌باشد.

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

 

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: