تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: ارتباط بین دو PLC به کمک رابط شبکه MPI

نمایندگی زیمنس: ارتباط بین دو PLC به کمک رابط شبکه MPI

نمایندگی زیمنس در این مقاله به کمک شبکه اختصاصی این شرکت، ایجاد ارتباط بین دو CPU به صورت دو طرفه را آموزش می‌دهد.

 

مثال:

به کمک شبکه اختصاصی زیمنس (MPI) بین دو CPU313C ارتباط دو طرفه‌ای برقرار کنید که به صورت ضربدری بتوانند خروجی‌های یکدیگر را کنترل نموده و داده‌های DB1 و CPU_A را با حجم 10BYTE به حافظه 10 MB به اندازه 10 byte در CPU_B منتقل کند.


در این پروژه برای ارتباط داده بین دو CPU از ارتباط داده‌های سراسری Global Data Communication (GDC) که روش ساده برای ارتباط مستقیم و دو طرفه بین انواع CPU خانواده S7300 و S7400 می‌باشد استفاده شده است در این روش بدون اضافه کردن برنامه می‌توان ارتبا دو طرفه‌ای را برقرار کرد.

از آنجایی که در این روش ارتباط بین ماژول‌ها بدون پس خور بوده و به صورت Broadcast می‌باشد یعنی تاییدی برای ارسال صحیح و یا غلط اطلاعات به فرستنده ارسال نمی‌شود این روش برای پروژه‌ای که سطح امنیتی بالایی را نیاز دارد مناسب نیست. به کمک این روش می‌توان تا 15 CPU را با یکدیگر ارتباط داده و نوع  داده می‌تواند Bit Memory Input/Output و یا Timer/Counter باشد.


مراحل پیکربندی سخت‌افزار و ایجاد شبکه MPI (شبکه اختصاصی زیمنس)

پروژه جدیدی را ایجاد کرده و یک ایستگاه STEP7 را در نرم‌افزار Simatic Manager ایجاد می‌کنیم. سپس وارد محیط HW CONFIG شده و یک RACK و CPU313C را ایجاد و پروژه را SAVE می‌کنیم.

وارد محیط Simatic Manager شده و مجددا مانند مرحله قبل با کلیک راست روی صفحه اصلی از مسیر Insert New Object یک واحد Simatic 300 Station جدید ایجاد می‌کنیم.

دوباره وارد HW Config شده و CPU313C دیگری را پیکربندی می‌کنیم. از آنجایی که در مرحله قبلی آدرس MPI  , CPU_A را تغییر نداده‌ایم به صورت پیش فرض عدد 2 انتخاب شده است. روی CPU313C دوم دو بار کلیک کرده و از محیط Properties از زبانه General وارد محیط Properties از کادر Interface می‌شویم تا آدرس MPI را تغییر دهیم.

در پنجره باز شده روی گزینه Address کلیک کرده و آدرس 3 را انتخاب کرده و OK می‌کنیم پس از Save پروژه وارد محیط Simatic Manager شده و از منوی Option روی گزینه Config Network کلیک می‌کنیم تا محیط Netpro باز شود روی آیکون قرمز رنگ هر دو CPU کلیک نموده و آن را به خط اصلی MPI متصل کنید. Congratulation پیکربندی نرم افزار به پایان رسیده است.

 

حال دو CPU313C را پس از اتصال به منبع تغذیه به کمک کابل شبکه Profibus به یکدیگر متصل کنید.

کابل ارتباطی PC Adapter را روی یکی از کانکتورها قرار دهید. روی CPU_A کلیک کرده و آن را روی اولین PLC دانلود کنید. سپس همین کار را برای CPU_B و دومین PLC تکرار کنید. همانطور که می‌دانیم شبکه‌های صنعتی روی نرم افزار قابلیت شبیه سازی مستقیم ندارند و نیاز به تجهیزات سخت‌افزار می‌باشد.

 

ایجاد جدول GD

در این نوع پیکربندی تبادل داده بین CPUها به کمک GD Table صورت می‌گیرد. برای ایجاد این جدول در محیط Simatic Manager روی MPI-Network کلیک کرده و در پنجره باز شده روی آیکون MP(1) کلیک کرده و از منوی Option گزینه Define Global Data را انتخاب کنید.

در پنجره باز شده هر ستون جدول GD به یک CPU اختصاص پیدا می‌کند. برای پیکربندی CPU روی هر ستون دوبار کلیک کنید تا پنجره باز شود سپس روی CPU دوبار کلیک کنید تا وارد ستون اصلی شود در مرحله بعد ستون دوم را انتخاب کرده و CPU دوم را وارد کنید.

هر یک از سطر‌های این ستون مربوط به آدرس‌های فرستنده و گیرنده داده می‌باشد برای حل پروژه که انتقال 16بیت از ورودی به 16 بیت از خروجی در PLC متناظر و بالعکس می‌باشد.

سپس برای تعیین فرستنده و گیرنده روی هر یک از سلول ها کلیک کرده و از منوی EDIT یکی از حالات Sender و یا Reciver را انتخاب کنید.

در آخرین مرحله پس از ایجاد DB1 در CPU-A و تعریف متغیرهایی با حجم حداقل 10byte با آدرس دهی به صورت DB1.DBB0:10 10بایت داده را از DB1 که از DBB0 شروع می‌شود را به صورت یک جا به آدرس MB10 تا MB20 در CPU-B منتقل می‌کنیم.

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

 

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: