تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: انواع تجهیزات ورودی دیجیتال و نحوه اتصال به PLC

نمایندگی زیمنس: انواع تجهیزات ورودی دیجیتال و نحوه اتصال به PLC
وسایلی که به عنوان ورودی دیجیتال به PLC های زیمنس متصل می‌شوند دارای دو وضعیت ON و OFF هستند بنابراین به آن‌ها Digital یا Discrete گفته می‌شود ورودی‌های دیجیتال فقط به سوئیچ‌هایی که در فرآیند استفاده می‌شوند محدود نمی‌شوند بلکه سوئیچ‌ها و شستی‌های اپراتوری و فیدبک‌های دیجیتال که از ترمینال درایو یا از تیغه‌های کمکی کنتاکتورها و رله‌ها یا از میکروسوئیچ روی ولو‌ها و امثال آن‌ها گرفته می‌شود نیز از دیدگاه PLC به عنوان ورودی دیجیتال محسوب می‌شوند بنابراین وسایل ورودی دیجیتال را می‌وان به صورت زیر دسته بندی کرد:
 
 
تمام ورودی‌های دیجیتال در حالت عادی باز یا بسته هستند به آن‌هایی که در حالت عادی باز هستند Normally Open گفته می‌شود در این موارد در حالت عادی وسیله وضعیت قطع بودن مدار یعنی صفر را ارسال می‌کند و هرگاه تحریک شد مدار وصل شده و مقدار یک را ارسال می‌کند. این وسایل برای موارد حساس استفاده نمی‌شود زیرا در صورت قطع شدن سیم ارتباطی PLC همچنان مدار را قطع می‌بیند و زمانی که وسیله تحریک شود نمی‌تواند مقدار یک را بفرستد در موارد حساس مانند کلید‌های STOP یا Emergency یا سوئیچ‌هایی که مقدار بحرانی فرآیند را نشان می‌‌دهند (مانند فشار بالا یا فلوی پایین و . . . ) در این موارد از سوئیچ‌ها و کنتاکت‌هایی که در حالت عادی وصل هستند یعنی Normally Closed استفاده می‌شود. بدیهی است اگر در حین کار سیم ارتباطی قطع شود فورا مقدار صفر مخابره می‌شود و می‌توان نسبت به رفع عیب اقدام کرد به علاوه سرعت ارسال سیگنال در کنتاکت NC نسبت به N.O بیشتر است چون در N.O زمانی طول می‌کشد تا کنتاکت بسته شود ولی N.C فورا قطع می‌شود.
 
با وجود اینکه سوئیچ‌های نرمال بسته برای کاربردهای حساس بهتر از سوئیچ‌های نرمال باز هم مشکلی وجود دارد و آن اینکه اگر سیگنال صفر مخابره شود PLC نمی‌وتواند تشخیص دهد که آیا سوئیچ عمل کرده است یا خطای قطعی سیم پیش آمده است برای تفکیک بین این دو حالت از سوئیچ‌های NAMUR استفاده می‌شود. در این سوئیچ‌ها مقاوت‌هایی با سوئیچ سری و موازی می‌شوند تا در شرایط قطع و وصل اهم مشخصی به PLC ارسال شود بدیهی است در صورت قطع شدن سیم مقدار اهم از دیدگاه PLC بی‌نهایت خواهد بود و به این ترتیب تفکیک بین قطع بودن سوئیچ و قطع بودن مدار امکان پذیر می‌شود. به عبارت دیگر لاجیک 0 و 1 بر اساس مقدار جریان مدار تعیین می‌گردد قطعی سیم با جریان صفر آشکار می‌شود سوئیچ‌های NAMUR در سیستم‌های ایمنی کاربرد دارند.
 

سوئیچ‌ها و شستی‌های اپراتوری

معمولا اپراتور فرآیند برای انجام عملیاتی مانند Start و Stop و Emergency کلید‌هایی را در اختیار دارد که فرمان ON/OFF به ورودی PLC های نمایندگی زیمنس می‌فرستد این کلید‌ها ممکن است در کنار دستگاه‌ها یعنی به صورت Local باشند یا در اتاق کنترل مرکزی به صورت Remote در دسترس باشند انواع آن‌ها عبارتند‌از:
 
  • شستی‌های استارت و استپ که به صورت دوقولو یا تکی هستند.
  • کلید‌های سلکتوری که به صورت دو حالته یا سه حالته یا چند حالته هستند.
  • کلید قطع اضطراری
  • Joystick نوع دیجیتال

 

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

 

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: