تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: برخی از فرآیندهای اتوماسیون صنعتی

نمایندگی زیمنس: برخی از فرآیندهای اتوماسیون صنعتی

در این قسمت ازآموزش های نمایندگی زیمنس با نحوه عملکرد برخی از فرآیند های اتوماسیون صنعتی و استفاده PLC و DCS در این فرآیندها آشنا خواهید شد.

 

DISCRETE PROCESS

PLC مناسب‌ترین سیستم کنترل برای FACTORY AUTOMATION است

در این فرآیند‌ها دستگاه‌ها عمدتا دارای وضعیت ON/OFF هستند و لوپ کنترلی برای پردازش و کنترل مقادیرآنالوگ ندارند. از نمونه این فرآیند‌ها می‌توان به خطوط منتاژ و صنایع خودروسازی اشاره کرد. در اتوماسیون این دسته از فرآیند‌ها  FACTORY AUTOMATION نامیده می‌شوند و برای کنترل آن‌ها از PLC استفاده می‌گردد.
PLC مناسب‌ترین سیستم کنترل برای FACTORY AUTOMATION است.
این فرآیندها نیاز به کنترل مداوم پارامترهای فرآیندی مانند فشار و دما و دبی و امثال آن‌ها دارند. به عبارت دیگر پردازش آنالوگ و لوپ‌های کنترلی در آن‌ها زیاد است. از نمونه این فرآیندها می‌توان صنایع شیمیایی پالایشگاه‌ها ، نیروگاه‌ها ، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی را نام برد. از دیدگاه اتوماسیون به این دسته از فرآیندها PROCESS AUTOMATION اطلاق می‌شود. بهترین سیستم کنترل برای آن‌ها سیستم کنترل غیرمتمرکز یعنی DCS است که لوپ‌های کنترلی در CPU‌های مستقلی پردازش می‌شوند.
DCS مناسب‌ترین سیستم کنترل در PROCESS AUTOMATION است.


HYBRID PROCESS

در سیستم‌های مختلط PLC و DCS هر دو به کار می‌روند

این فرآیندها مختلف هستند یعنی سیگنال‌های دیجیتال و آنالوگ و لوپ‌های کنترلی هر دو در آن‌ها به وفور یافت می‌شوند. صنایع سیسمان و فولاد از این دسته اند. بسته به فراوانی این سیگنال‌ها و کاربرد مورد نظر معمولا هر دو سیستم کنترل فوق‌الذکر در این صنعت یافت می‌شوند.
در سیستم‌های مختلط PLC و DCS هر دو به کار می‌روند.
در این دسته‌بندی اصطلاح دیگری نیز به عنوان BATH PROCESS مطرح است. فرآیند‌های BATH از نوع مختلط هستند که الگو‌های تولید در آن‌ها بسیاز متنوع و زیاد است و برای تولید هر محصول‌ پارامتر‌های جدیدی بایستی به سیستم کنترل داده شود. از نمونه این فرآیند‌ها می‌توان به صنایع مواد غذائی و صنایع داروسازی اشاره کرد.