تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: برنامه نویسی FMS

نمایندگی زیمنس: برنامه نویسی FMS

در برنامه نویسی FMS برخلاف نوع‌های دیگر در قسمت Server نیاز به برنامه نویسی برای تبادل داده نیست و تنها باید Data Block را ایجاد کرده و داده‌های آن را برای استفاده Client به اشتراک گذاشت.

برای ایجاد DB در Server از آن جا که در این پروژه پی ال سی S7-400 به عنوان Server توسط نمایندگی زیمنس انتخاب شده است و قرار است متناسب با وضعیت ورودی‌های 10.0 تا 11.7 خروجی Q0.0 تا Q1.7 در پی ال سی  S7-300 روشن و خاموش شوند. در قسمت S7-400 یک DB ایجاد کرده سپس وارد جدول Symbol Table شده و برای DB1 نام مناسبی را انتخاب کرده از منوی Edit گزینه Communication را از زیر شاخه Special Object Properties انتخاب می‌کنیم.


در این هنگام پنجره‌ای باز می‌شود که در آن تیک Use Symbol as Communication Variable را فعال می‌کنیم تا زبانه‌ای کنترل ارتباطی فعال شوند.
حال وارد زبانه Structure شده و تیک To first structure level of a DB را فعال می‌کنیم شماره INDEX اختصاص مربوط به DB1 را در جایی یادداشت کنید تا در بخش بعدی از آن استفاده کنیم.

پس از فشردن دکمه OK مشاهده می‌کنید که پرچم بندی مقابل سطر DB1 در Symbol Table ایجاد می‌شود.

حال وارد OB1 در قسمت Server شده و برنامه‌ای می‌نویسیم که وضعیت IWO را در DB1 کپی کند.

حال نوبت به برنامه نویسی در قسمت Client می‌رسد. در قسمت S7-300 DB1 را ایجاد کرده و متغیری با فرمت Word ایجاد می‌کنیم تا داده‌های دریافتی از شبکه را در آن قرار دهیم.

حال وارد OB1 می‌شویم و اطلاعات قرار گرفته در DB1 را در QW0 کپی می‌کنیم که در واقع وضعیت ورودی‌های Server است.

سپس از مسیر Labraries-SIMATIC-CP-CP300-FB3 تابع FB3 Read CP-300 را برای خواندن داده‌های DB1 در سمت Server وارد برنامه می‌کنیم.

حال وارد محیط HW config شده سپس Clock Memory را فعال و در آدرس MB100 کپی می‌کنیم. این کار برای آن است که از بیت 0 آن یعنی M100.0 برای ارسال و دریافت داده و ID را به آدرس ID که در قبلا یادداشت کردیم وارد می‌کنیم.

پارامتر VaR-1 مربوط به آدرس Indea دیتا بلاک سمت Server (S7-400) می‌باشد و عدد مورد نظر را به صورت مستقیم نمی‌توان وارد کرد بلکه باید در DB1 سمت Client سطری ایجاد نموده و متغیر را با فرمت String ایجاد و مقدار مورد نظر که در اینجا 100 است در قسمت Initial value وارد کرد.

حال وارد OB1 شده و آدرس آن را در قسمت Var-1 وارد می‌کنیم ورودی RD-1 نیز مربوط به آدرس است که داده‌های دریافت شده از خط را در آن قرار می‌دهیم که در اینجا آدرس DB1,DBW0 است. خروجی‌های NDR و Error و Status نیز تابع (DP,FDL)FC2 وضعیت ارسال را نشان می‌دهد. کار برنامه نویسی به پایان رسید کافی است پروژه‌ها را در PLC دانلود کنید.

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

 

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: