تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: برنامه نویسی Master-Slave

نمایندگی زیمنس: برنامه نویسی Master-Slave

 

تکنوکلید نمایندگی اتوماسیون صنعتی زیمنس در ایران

 

به طور کلی اگر وسایل Slave به پورت DP روی CPU متصل باشند برنامه نویسی برای خواندن ورودی یا ارسال فرمان به خروجی‌های آن به یکی از دو روش زیر می‌تواند انجام شود.

  • به صورت معمولی مشابه سیستم‌های Central
  • با استفاده از SFC14 / SFC15

 

در روش اول می‌توان به صورت متداول با برنامه نویسی بیت یا Word مورد نظر را خواند یا فرمان ارسال کرد ولی در روش دوم خواندن یا نوشتن به صورت متفاوتی انجام می‌شود. برای شناخت روش دوم لازم است با مفهوم Data Consistency آشنا شویم.


Data Consistency

اگر دیتا به صورت Consistency خوانده شود مفهوم آن این است که کل دیتای مورد نظر به صورت یک جا با یک فریم منتقل می‌شود و در این شرایط تا تمام دیتا به بافر پورت پروفی‌باس منتقل نشود دیتا Update نخواهد شد. در فرمان نوشتن دیتا نیز کل فرمان به صورت یک فریم منتقل شده و به خروجی‌های مورد نظر اعمال می‌شود.


خواندن و نوشتن دیتا به روش Data Consistency توسط SFC14 / SFC15 امکان پذیر است به عنوان مثال SFC14 کل ورودی‌های یک کارت ورودی دیجیتال را همزمان می‌خواند و در قالب یک فریم پروفی‌باس انتقال می‌دهد یا SFC15 تمام فرمان‌های یک کارت دیجیتال خروجی را با یک فریم منتقل می‌سازد. مزیت این روش عدم وجود اختلاف زمانی است که ممکن است در برخی کاربرد‌ها مورد نیاز باشد. اگر دو خروجی روی کارت به دو وسیله متصل باشند که باید باهم فرمان بگیرند این کار بدون نیاز به فرمان Sync توسط SFC انجام می‌شود.

البته باید توجه داشت که تعداد بایت دریافتی یا ارسالی با SFC محدود است و نمی‌توان به چند کارت به طور همزمان فرمان داد یا چند کارت را به طور همزمان خواند.
روش Data Consistency با وجود مزایایی که دارد به دلیل نیاز به اجرای فانکشن سیکل اجرای برنامه را کندتر می‌سازد و نحوه برنامه نویسی آن نیز نسبت به روش معمولی کمی پیچیده‌تر است.

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

 

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: