تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: تاریخچه Profibus

نمایندگی زیمنس: تاریخچه Profibus

نمایندگی زیمنس ایران قصد دارد در این مقاله شما را با تاریخچه پروتکل Profibus آشنا نماید. در ادامه با ما همراه باشید.

Profibus برگرفته از دو کلمه Proccess Fieldbus است. Profibus به عنوان یکی از استاندارد های خانواده Fieldbus محسوب می‌شود.

برای شناخت ویژگی‌های پروفی‌باس لازم است به عقب برگردیم و تاریخچه اتوماسیون صنعتی را از زمانی مرور کنیم که سیستم‌های کنترلی PLC و DCS عرضه شدند. اولین PLC در سال 1972 و اولین DCS درسال 1976 پا به عرصه وجود گذاشت و جایگزین سیستم‌های رله کنتاکتوری و پنوماتیکی قدیمی گردید.

کاربرد این دو سیستم کنترل در صنعت با استقبال زیاد مواجه شد و سازندگان تجهیزات برقی را ترغیب کرد تا به ساخت و عرضه سیستم‌های کنترل بپردازند.

 به موازات پیشرفت‌هایی که در زمینه کنترل رخ داد کاربرد شبکه‌ها در بین سیستم‌های کامپیوتری رونق گرفت و سازندگان تجهیزات اتوماسیون صنعتی به فکر افتادند تا از شبکه در سیستم‌های کنترل استفاده کنند. در ابتدا برخی سازندگان شبکه‌هایی را به صورت انحصاری و خاص تجهیزات خود عرضه کردند ولی با به کار گیری تجهیزات کنترلی متنوع از سازندگان مختلف در صنایع طرز تفکر از حالت انحصاری بودن شبکه خارج شد و سازندگان را به سمت استاندارد سازی پروتکل‌های صنعتی سوق داد.

 

شرکت زیمنس، ابداع کننده اولیه پروتکل Profibus

 یکی از گام‌های مهم بین سازندگان تجهیزات اتوماسیون صنعتی در آلمان برداشته شد. در سال 1988 شرکت‌های آلمانی روی پروتکل پروفی‌باس به عنوان یک استاندارد باز توافق کردند. شرکت زیمنس نیز در این کمیته استاندارد سازی حضور داشت. زیمنس قبلا پروتکلی را به صورت خاص در سیستم‌های کنترل S5 خود مورد استفاده قرار می‌داد که SINEC L2 نام داشت به نظر می‌رسد که این پروتکل با تغییراتی توسط سایر سازندگان آلمانی پذیرفته شد و Profibus نام گرفت.

 طولی نکشید که Profibus از مرز‌های آلمان فراتر رفت و برخی از شرکت‌های اروپایی از آن استقبال کردند. از اینجا بود که Profibus به صورت یک پروتکل استاندارد بین المللی شکل گرفت و حمایت از آن را سازمان پروفی‌باس که به اختصار (PROFIBUS NUTZER ORGANIZATION) PNO خوانده می‌شود به عهده گرفت.

 

گردآمدن سازندگان تجهیزات اتوماسیون صنعتی، دستاورد دیگر پروفی باس

آنچه موجب موفقیت پروفی‌باس در عمل شد گرد آمدن خانواده سازندگان تجهیزات اتوماسیون صنعتی در این سازمان بود که با پذیرفتن استاندارد پروفی‌باس اقدام به ساخت و تولید اینترفیس‌های شبکه کردند و از آن به بعد سیستم‌های کنترل مختلف بدون توجه به مارک سازنده با یکدیگر به تبادل دیتا پرداختند برای این منظور در سال 1990 پروتکل عرضه شده اولیه Profibus-FMS نام گرفت.