تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: تفاوت بین DCS و PLC

نمایندگی زیمنس: تفاوت بین DCS و PLC

در این قسمت از آموزش های نمایندگی زیمنس با تفاوت های PLC و DCS آشنا خواهید شد و نحوه عملکرد آنها نسبت به یکدیگر را خواهیم دید.

یکی از پرسش‌های متداول در بحث‌های کنترل صنعتی مطرح است این است که تفاوت بین PLC و DCS در چیست؟ در نگاه اولیه می‌توان گفت که DCS همانطورکه از نامش پیداست سیستم کنترل غیر متمرکز است به عبارت دیگر DCS یک روش کنترلی است که در آن معماری کل سیستم به گونه‌ای انجام می‌شود تا کنترل بخش‌های مختلف در CPU ها یا پردازش گر‌های مستقل انجام گیرد و در صورت بروز مشکل در یک پردازش‌گر اختلالی در کار سایر CPU‌ها رخ ندهد. این تعریف کلی DCS است ولی در عمل بایستی موارد دیگری را به آن افزود. اگر با اتکا به تعریف کلی فوق این گونه تصور کنیم که تعدادی پردازشگر از هر مدل و نوعی که توسط شبکه خاصی به یکدیگر متصل هستند و در عین حال که مجزا کار می‌کنند. با یکدیگر ارتباط دارند مجموعا سیستم DCS واقعی نیاز به سخت افزار خاصی با توانایی‌های ویژه همراه با نرم افزار خاصی دارد و با هر نوع پردازشگری قابل پیاده سازی نیست.


درنگاه اولیه تفاوت DCS نسبت به PLC در غیر متمرکز بودن کنترل است

ساختار DCS نیز با PLC متفاوت می‌باشد و درواقع کاربرد PLC از DCS نیز متفاوت می‌باشد همواره شاهد هستیم که این دو در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند و هیچ کدام نیز نمی توانند نقش دیگری را ایفا کنند.