تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: تفاوت معماری PLC و DCS

نمایندگی زیمنس: تفاوت معماری PLC و DCS

در این قسمت از آموزش های نمایندگی زیمنس با تفاوت معماری PLC و DCS و نحوه عملکرد آنها نسبت به معماری یکدیگر آشنا خواهید شد.

PLC که نام آن بر گرفته از PROGRAMMABLE LOGIC CONTROLLER است از نظر لغوی مفهوم متمرکز بودن یا نبودن را به ذهن القا نمی‌کند ولی آنچه در عمل از کاربرد آن مشاهده می‌شود. عمدتا کنترل به صورت متمرکز است. 
اولین PLC ها در حدود سال 1972 عرضه شدند. هدف اولیه از ارائه آن‌ها جایگزینی به جای مدارات رله کنتاکتوری بود که همگی به عنوان سیگنال دیجیتال مطرح بودند. در عین حال PLC امکان پردازش آنالوگ را نیز دارا بود و از آن استفاده می‌شد.  چندین سال بعد یعنی در سال 1975 اولین DCS ها پا به عرصه وجود گذاشتند. شرکت HONEYWELL با ارائه TDC2000 و شرکت YOKOGAWA با ارائه CENTUM از پیشگامان DCS محسوب می‌شوند.

 

معماری کلی یک سیست DCS

معماری کلی یک سیستم DCS در شکل زیر نشان داده شده است. همانطور که دیده می‌شود اینجا برخلاف PLC پردازش متمرکز نیست و از کنترلر‌های مجزایی که با یکدیگر شبکه شده‌اند استفاده شده است. این کنترلر‌ها در عین‌حال از طریق شبکه به سیستم‌های اپراتوری متصل هستند و مقادیر مبنا را از آن‌ها دریافت کرده و اطلاعات فرآیند را به آن‌ها ارسال می‌نمایند.

 

نرم افزار های خاص DCS، پیاده سازی طرح هارا تسهیل می بخشند

 نرم‌افزار خاصی که برای DCS عرضه می‌شود کار پیاده سازی این طرح را تسهیل می‌کند. توسط آن به سهولت می‌توان منطق کنترل را نوشت و دانلود کرد شبکه بندی را انجام داد و پیکربندی صفحات گرافیکی و آلارم و آرشیوسازی و سایر نیازمندی‌های سیستم‌های اپراتوری را فراهم نمود.

 

نمایندگی زیمنس تفاوت معماری PLC و DCS 1