تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: تنظیمات کلی درایو زیمنس

نمایندگی زیمنس: تنظیمات کلی درایو زیمنس

هر یک درایو‌ های زیمنس دارای تنظیمات خاصی است که بدون این تنظیمات نمی‌توان عملکرد درستی از آن انتظار داشت این تنظیمات می‌تواند شامل پارامترهای موتور، پارامترهای اینورتر، پارامترهای ارتباطی و . . . باشد.
تنظیمات فوق برای بسیاری از درایو های زیمنس می‌تواند به دو طریق انجام شود:


از طریق پنل مخصوص روی درب درایو

روی درب درایو نمایندگی زیمنس محل خاصی برای نصب پنل کوچکی وجود دارد که توسط کلید‌های روی آن می‌توان پارامترهای درایو را تغییر داد و تنظیم کرد این پنل دارای صفحه نمایشگری نیز هست که در حین کار مقادیر برخی پارامترها مانند سرعت گشتاور و وضعیت درایو را می‌توان نشان دهد.
تصویر زیر این پنل را برای درایو های زیمنس نشان می‌دهد. در در درایوهای زیمنس این پنل را BOP مخفف  (Basic Operator Panel) می‌نامند به نوع پیشرفته‌تر آن AOP مخفف (Advanced Operator Panel) گفته می‌شود که امکانات بیشتری نسبت به BOP دارد.

 

پنل BOP زیمنس
BOP

 

پنل AOP زیمنس
AOP

 

این پنل می‌تواند از محل خود برداشته شود و روی درایو دیگری قرار گیرد. بنابراین لزومی ندارد که هرکدام از درایوها دارای پنل خاص خود باشند.


از طریق نرم افزار خاص درایو زیمنس

این نرم‌افزار توسط سازنده برای تنظیمات درایو ارائه شده است. اتصال آن به درایو از طریق پورت جداگانه‌ای (بجز پورت پروفی‌باس) است. برخی از سازندگان ارتباط Com با اتصال RS232 را برای این منظور در نظر گرفته‌اند. ارتباط از طریق پورت‌های دیگر مانند USB نیز برای برخی درایوها امکان پذیر شده است.

پس از اتصال کامپیوتر به درایو و اجرای نرم‌افزار لیست پارامترها ظاهر می‌شود و می‌توان آن‌ها را متناسب با شرایط تنظیم و نهایتا دیتاها را بارگذاری کرد. هر سازنده نرم‌افزار خاصی را برای درایو‌های خود معرفی می‌کند.
تنظیمات درایو برای اتصال به پروفی‌باس
در کنترل درایو از طریق پروفی‌باس با دو پارامتر اصلی با عنوان Status Word و Control Word سروکار داریم:

 

  • Control Word: که به اختصارCW یا CTW نیز گفته می‌شود فرمان‌هایی است که از سمت PLC برای درایو ارسال می‌شود مانند فرمان ON/OFF و رفرنس سرعت.
  • Status Word: که به اختصار SW یا STW نیز گفته می‌شود اطلاعاتی است که از سمت درایو برای PLC ارسال می‌شود مانند اطلاعات وضعیت درایو و مقدار سرعت واقعی.


بر اساس تنظیماتی که در سمت نرم‌افزار PLC انجام می‌شود میزان CW و SW می‌تواند حالت‌های مختلفی داشته باشد این تنظیمات بر اساس پارامتری با عنوان PPO (Parameter data Object) صورت می‌گیرد. تنظیم PPO برای همه انواع درایوها که به شبکه پروفی‌باس متصل می‌شوند وجود دارد. PPO دارای حالت‌های مختلفی است از PPO1 تا PPO5 در حلالت تعداد Word مربوط به Control یا Status متفاوت است.

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

 

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: