تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: جایگاه PCS7 در سیستم‌های کنترل

نمایندگی زیمنس: جایگاه PCS7 در سیستم‌های کنترل

در این قسمت از آموزش های نمایندگی زیمنس با جایگاه PCS7 و نقش هایی که در سیستم های کنترل ایفا می کند و کاربردی که در این سیستم های کنترل دارد آشنا خواهید شد.

 

PCS7 فقط نامی برای یک نرم افزار نیست

بکله عنوانی است برای یک سیستم کنترل

PCS7 فقط نامی برای یک نرم افزار نیست بلکه عنوانی است برای یک سیستم کنترل به عبارت دیگر سیستم PCS7 از بعد سخت افزاری سیستمی است که اجزای مورد نیاز برای کنترل فرآیند را در بر می‌گیرد و از بعد نرم افزاری شامل بسته‌هایی است که امکاناتی مانند پیکربندی ، برنامه نویسی ، عیب یابی ، و مانیتورینگ سیستم را فراهم می‌‌سازند.

 

نمایندگی زیمنس: جنبه سخت افزاری PCS7

در برخی کاربردها نقش PCS7 و در برخی کاربردهای دیگر در نقش DCS مشاهده می شود

وقتی از جنبه سخت افزاری به PCS7 نگاه می‌کنیم کاربرد آن را در سیستم‌های کنترل مختلف می‌بینیم در برخی کاربرد‌ها PCS7 و در برخی کاربرد‌های دیگر در نقش DCS مشاهده می‌کنیم. اما بهترین جایگاه برای کاربرد PCS7 کجاست؟ برای پاسخ به این سوال لازم است ابتدا دسته بندی فرآیندها را از دیدکاه کنترلی تشریح کرده سپس ضمن مقایسه DCS و PLC جایگاه PCS7 را روشن نماییم.


در یک فرآیند صنعتی مواد اولیه به عنوان ورودی وارد شده و محصول یا محصولات نهایی از آن خارج می‌گردد. به آنچه در داخل فرآیند رخ می‌دهد می‌توان از جنبه‌های مختلف نگاه کرد:

  • فرآیند‌هایی که با تغییرات شیمیایی ماهیت مواد اولیه را تغییر داده و آنها را به مواد جدیدی تبدیل می‌کنند. صنایع شیمیایی از این دسته‌اند.
  • فرآیند‌هایی که صرفا تغییراتشان فیزیکی است و فقط ابعاد یا ظاهر محصول را تغییر می‌دهند به عنوان مثال مواد با ضخامت زیاد به آنها وارد شده و بدون اینکه در ماهیت آنها تغییر داده شود صرفا ضخامت آنها کم می‌شود. برخی از بخش‌های صنایعی مانند فولاد و آلومینیوم و مس از این دسته‌اند.