تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: رمز گذاری روی فریم دیتا

نمایندگی زیمنس: رمز گذاری روی فریم دیتا

برای آشکار سازی خطایی که در حین انتقال رخ می‌دهد استفاده از بیت پرینتی کافی نیست زیرا بروز خطای همزمان روی بیت ها ممکن است در سمت گیرنده قابل تشخیص نباشد مکانیزم دیگری که برای کنترل خطا روی بیت‌ها به کار می‌رود استفاده از رمز گذاری در فریم دیتاست. رمز می‌تواند یک کاراکتر 8 بیتی یا به صورت 16 بیتی باشد که بر اساس یک فرمول ریاضی خاص روی بیت‌های فریم دیتا به دست می‌آید. اصول رمز گذاری روی بیت‌ها بسته به معماری شبکه متفاوت است. این رمز به اسامی مختلفی مانند Checksum و CRC معروف است.


در این روش‌ها رمز گذاری با یک فانکشن خاص روی بایت‌های دیتا انجام می‌شود و با ترکیب آن‌ها یک عدد هگز به دست می‌آید. این عدد رمز در انتهای فریم دیتا قرار می‌گیرد و به گیرنده ارسال می‌شود گیرنده پس از دریافت فریم دیتا شخصا به محاسبه کد هگز با ترکیب دیتا‌های در یافتی می‌پردازد (رمزگشایی) اگر نتیجه‌ای که به‌دست آورد با رمز دریافت شده از فرستنده یکسان بود دلیل بر صحت اطلاعات است در غیر اینصورت دیتای دریافتی قابل قبول نخواهد بود.

 

 

آیا این رمز گذاری در شبکه اتوماسیون صنعتی تمام خطاها را آشکار می‌کند؟

واقعیت این است که هیچ رمزی به طور مطلق نمی‌تواند صد در صد خطا‌ها را آشکار کند در بین میلیون‌ها حالت خطا ممکن است یک حالت پیش بیاید که با وجود خراب بودن دیتا باز رمز درست باشد از این رو باید گفت هرچقدر فرمول رمزگذاری پیچیده‌تر باشد احتمال بروز چنین حالتی کمتر است یکی از روش‌های رمز گذاری پیچیده روش CRC نام دارد.

 

بر اساس میزان پیچیدگی رمز و وجود پریتی پارامتری تحت عنوان فاصله همینگ تعریف می‌شود که به HD موسوم است این پارامتر نشان می‌دهد که تا چند خطای همزمان روی بیت‌‌های دیتا  در سمت فرستنده قابل تشخیص است هر چقدر عدد HD بزرگتر باشد پروتکل شبکه نسبت به خطا و نویز مقاوم‌تر است.

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

 

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: