تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: روش تبدیل سیگنال دیجیتال در کارت ورودی

نمایندگی زیمنس: روش تبدیل سیگنال دیجیتال در کارت ورودی
همان‌طور که در قسمت‌های قبلی از آموزش نمایندگی زیمنس توضیح داده شد ترمینال‌های کارت ورودی از مدار الکترونیکی داخل کارت ایزوله است در ورودی DC فعال شدن کنتاکت منجر به روشن شدن دیود نوری می‌شود این دیود یک فتو ترانزیستور را فعال می‌کند تا دیتا را به CPU ارسال کند. اگر کارت با ورودی AC باشد در ورودی کارت ابتدا عمل یکسو سازی انجام شده سپس به همان روش که در DC گفته شد با ایزوله سازی به CPU ارسال می‌گردد.
 
 

انواع وسایل خروجی دیجیتال و نحوه اتصال به PLC

وسایل خروجی دیجیتال که از PLC های زیمنس فرمان ON/OFF می‌گیرند نیز بسیار متنوع هستند. مهم‌ترین این وسایل را می‌توان به صورت زیر لیست کرد:
  • کنتاکتور
  • رله‌ها
  • سولنوئید‌ها
  • شیر‌های برقی
  • ولو‌های موتوری
  • لامپ‌های سیگنال
  • آژیر‌ها
  • درایو‌ها
 
 
کنتاکتورهای زیمنس
 

کنتاکتور‌ها

کنتاکتور‌ها یکی از وسایل پر کاربرد در خروجی PLC هستند که با فرمان PLC های زیمنس مدار قدرت را وصل و قطع می‌کنند مدار قدرت ممکن است تک فاز یا سه فاز باشد که به وسایلی مانند موتور یا هیتر و امثال آن وصل است حتی ممکن است کنتاکتور خود در مسیر مدار فرمان کنتاکتور دیگری باشد که مدار قدرت اصلی را متصل می‌کند.
 
درواقع مهم نیست که وسایل خروجی نهایی کوچک یا بزرگ باشد PLC با فرمان ON/OFF به یک یا چند کنتاکتور می‌تواند موتوری به بزرگی یک کانال اب را فعال یا غیر فعال کند.
کنتاکتور اگر چه به عنوان یک خروجی PLC است ولی کنتاکت‌های کمکی آن به عنوان ورودی PLC نیز استفاده می‌شوند و درواقع فیدبک از وضعیت کنتاکتور ارائه می‌دهند که وصل یا قطع است.
 
توجه داشته باشید که امروزه به جای نصب و مونتاژ پنل قدرت برای موتور‌ها از پنل آماده با عنوان MCC (مخفف MOTOR CONTROL CENTER ) استفاده می‌کنند که متناسب با توان موتور طراحی شده و همه وسایل حفاظتی  در آن قرار داده شده سات MCCها به صورت ماژولار هستند. 
 
 
رله زیمنس
 

رله‌ها

رله یکی از وسایل بسیار پر کاربرد در خروجی‌های PLC های زیمنس است. بوبین رله توسط خروجی PLC های زیمنس برق دار شده و آن را فعال می‌کند با وصل شدن رله کنتاکت‌های دیگر آن (که در مسیر مدار دیگری است) وصل می‌شود به این ترتیب می‌توان از آن برای مقاصد زیر استفاده کرد:
 
  • تامین ولتاژ و جریان مورد نیاز: وقتی مصرف کننده نیاز به ولتاژ یا جریانی دارد که توسط خروجی PLC های زیمنس قابل تامین نیست معمولا بوبین رله‌ها با 24VDC و جریان 0.5A فعال می‌شوند. این ولتاژ و جریان توسط خروجی PLC قابل تامین است رله پس از برق‌دار شدن می‌تواند مسیر مداری را وصل کند که مثلا ولتاژ 220 AC و جریان بالاتری را نیز دارد.
  • ایزوله سازی: رله کارت خروجی PLC را از مصرف کننده ایزوله می‌کند مصرف کننده‌های القایی مانند موتورها در زمان وصل و قطع شوک‌هایی را به مدار وارد می‌کنند رله اجازه نمی‌دهد که این شوک‌ها به کارت ورودی PLC های زیمنسمنتقل شود.

 

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

 

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: