تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: سیستم های OS و AS زیمنس و کاربرد آنها

نمایندگی زیمنس: سیستم های OS و AS زیمنس و کاربرد آنها

در این قسمت از آموزش های نمایندگی زیمنس با نحوه عملکرد سیستم های AS و سیستم های OS زیمنس  آشنا خواهید شد و اجزای مختلف آنها را بررسی خواهیم کرد.

 

AS و اجزای آن

منظور از AS سیستم کنترل مرکز است که می‌تواند S7-400 یا CPU 414-3DP یا بالاتر باشد CPU ها‌ی رده پایین‌تر از خانواده S7-400 و CPU‌های خانواده S7-300 را نمی‌توان در سیستم PCS7 به کار برد زیرا قابلیت‌های مورد نیاز را ندارند. یکی از این قابلیت‌ها وقفه‌ها (INTERRUPTS) است که در CPU‌های مزبور به طور کامل فعال نیست. اگرجه گاهی ادعا می‌شود که PCS7 همراه با CPU های رده پایین در پروژه‌ای به کار برده شده ولی واقعیت این است که در این حالت از امکانات PCS7 مانند امکانات کتابخانه آن در پروژه استفاده شده نه اینکه همه‌ی امکانات PCS7 با CPU های رده پایین مانند خانواده 300 پیاده سازی شده باشد.
AS می‌تواند یکی از سه نوع زیر باشد:
 
  • AS400 که فقط دارای یک CPU است و در کاربرد‌های معمولی که فاقد خطر هستند و نیاز به افزونگی نیز وجود ندارد استفاده می‌شوند.
  • AS400H که دارای دو CPU می‌باشد که REDUNDANT هستند و در فرآیند‌هایی که نباید توقف پیش بیاید به کار می‌روند.
  • AS400FH که علاوه‌بر REDUNDANCY امکانات FAIL SAFE را نیز دارد در محیط‌های خطرناک که نیاز به ایمنی بالا وجود دارد استفاده می‌شود.
 
 
AS معمولی شامل اجزای زیر است:
  • RACK که نوع متداول آن UR2 است که دارای 9 اسلات می‌باشد.
  • منبع تغذیه PS
  • CPU
  • کازت شبکه اترنت صنعتی CP
 
اجزای دیگر مانند کارت حافظه و باتری BACKUP نیز می‌تواند به صورت OPTIONAL اضافه شود. در عین حال با انتخاب رک مناسب می‌توان دو منبع تغذیه REDUNDANT روی یک RACK قرار داد.
 

OS و اجزای آن

OS مخفف OPERATOR STATION است و منظور از آن سیستم کامپیوتری است که برای مانیتورینگ استفاده می‌شود و یکی از اجزای مهم سیستم PCS7 است. این سیستم لازم است از نظر سخت افزاری و نرم‌افزار به به درستی طراحی و پیاده‌سازی شود تا پس از اجرا عملکرد‌ آن مورد رضایت باشد. انتخاب طرح سخت افزاری مناسب متناسب با تعداد سیستم و تعداد اپراتور مورد نیاز و در صورت لزوم استفاده از طرح افزونه از نکاتی است که باید مدنظر قرار گیرد.
ساختار‌های مختلف OS در اینجا ارائه شده‌اند و ساختار‌های سیستم BATCH و ROUTE CONTROL در اینجا مورد بحث قرار نمی‌گیرند.
SINGLE STATION
در این حالت یک PC به طور مستقیم با AS ارتباط دارد و دیتا‌های خود را ازطریق شبکه‌ی اترنت صنعتی که بین AS و OS کشیده شده UPDATE می‌کند.
این ساختار برای فرآیند‌های کوچک با حدود 500 I/O POINT مناسب است. در این طرح کامپیوتری OS مستقیما با AS در ارتباط است.
در این طرح سیستم ES و OS می‌تواند یکی باشد یا در صورت لزوم از ES جداگانه‌ای استفاده شود.
 در صورت نیاز می‌توان دو مانیتور را به کامپیوتر OS متصل نمود که به DUAL MONITOR موسوم است. برای این منظور کارت گرافیک MULTI VGA مورد نیاز است. استفاده از دو یا چند مانیتور به همین طریق برای بقیه‌ی ساختار‌هایی که در ادامه ذکر می‌شوند نیز قابل پیاده‌سازی است.
ممکن است در طرح فوق نیاز به امکانات WEB SERVER نیز برای دسترسی از راه دور باشد. برای این منظور از طرح زیر می‌تواند استفاده شود. برای پیاده سازی این طرح نرم‌افزار PCS7 WEB DIAGNOSTICS نیز مورد نیاز است.