تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: نکات مهم و نصب کارت های ورودی های دیجیتال (DI)

نمایندگی زیمنس: نکات مهم و نصب کارت های ورودی های دیجیتال (DI)

در این مقاله آموزشی نمایندگی زیمنس به بررسی برخی نکات مهم سخت افزاری، نحوه نصب و ترمینال‌های ورودی کارت‌های DI میپردازیم.

 

 

 

نکات سخت افزاری کارت‌های DI زیمنس

مشتمل بر دو نوع است تعداد ترمینال‌های کارت ورودی دیجیتال می‌تواند تعداد ترمینال کارت‌های ورودی دیجیتال می‌تواند 8 یا 16 عدد باشد که با ولتاژ 24 V DC قابل استفاده است.


کارت ورودی دیجیتال سیگنال الکتریکی دریافتی را به دیتای منطقی صفر یا یک تبدیل می‌کند. یکی از مشخصه‌های مهم در کارت‌های ورودی دیجیتال محدوده صفر و یک منطقی است اگر سیگنال ارسالی به کارت در محدوده +5V DC تا -30V DC باشد کارت آن را به عنوان صفر و یک منطقی (حالت قطع ) در نظر می‌گیرد و اگر سیگنال ارسالی به کارت در محدوده 13V DC تا 30V باشد کارت آن را به عنوان یک منطقی (حالت وصل) در نظر می‌گیرد. این دو محدوده برای کاهش تاثیر نویز و افت سیگنال در نظر گرفته شده است.


اگرن نویز شدید باشد و یکی یا چند بیت از اطلاعات را در محدوده 5 تا 13 ولت قرار دهید این اطلاعات از نظر CPU نامعتبر است و به آن واکنشی نشان نمی‌دهد.

 

 

نصب کارت‌های DI زیمنس

کارت‌های DI و به طور کلی کارت‌های SM در سمت راست CPU نصب می‌شوند همانطور که قبلا اشاره شد برخی CPUها می‌توانند فقط به دو کارت SM و برخی دیگر به 8 کارت SM متصل شوند اتصال بین CPU با کارت‌ها از طریق سوکت انجام پذیر است. برای اتصال به کارت بعدی ابتدا در پوشش سوکت را بایستی باز کرد.

سپس کارت SM را روی ریل کنار CPU قرار داده و پوشش کارت SM  را به سمت CPU حرکت می‌دهیم تا اتصال آن با CPU برقرار شود اگر کارت‌های SM دیگری نیز روی ریل نصب می‌شوند همین کار را روی آن‌ها تکرار می‌کنیم به این ترتیب باس دیتا (Backplane) قرار داده می‌شود.

 

 

ترمینال‌های ورودی و اتصالات کارت‌ورودی دیجیتال

در هر کارت دیجیتال ورودی علاوه‌بر ترمینال‌هایی که به منظور اتصال سیگنال‌های ورودی به کارت در نظر گرفته شده است تعدادی ترمینال دیگر نیز به منظور اتصال ولتاژ تغذیه کارت وجود دارد که L+ برای اتصال به +24V DC و M- برای اتصال به -24V DC است که معمولا با زمین مشترک است.

اتصال ورودی‌های دیجیتال که به صورت کمپکت روی CPU وجود دارد. تغذیه 24V در سمت چپ به ترمینال‌های L+ و M متصل می‌شود این ترمینال‌ها برای برقدار کردن خود CPU است در قسمت سمت راست ترمینال‌های ورودی‌های دیجیتال است.

ورودی‌های در صورت وصل شدن بایستی ولتاژ 24DC را به ورودی CPU انتقال دهند برای این منظور به دو روش می‌توان عمل کرد:

 

 

  1. با استفاده از یک منبع بیرونی مثبت 24 را به سر سوئیچ‌ها در فیلد سیم کشی کرد و منفی منبع تغذیه را به ترمینال 1M متصل نمود.
  2. از ولتاژ L+ منبع تغذیه که CPU را تغذیه می‌کند استفاده نمود و به سر سوئیچ‌های فیلد سیم کشی کرد در این حالت M منبع تغذیه را به ترمینال 1M متصل می‌کنیم.


ترمینال کارت‌های ورودی دیجیتال که روی رک در کنار CPU نصب می‌شود را نشان می‌دهد این کارت 8 ورودی است که 4 ترمینال در بالا و 4 ترمینال در پایین است برای سادگی فقط ترمینال‌های بالا ترسیم شده بدیهی است اتصالات 4 ترمینال پایینی نیز مشابه است. در اینجا نیز از مثبت تغذیه 24 ولت به سنسور‌ها سیم کشی می‌شود و از سمت دیگر سنسور سیم‌ به ترمینال‌ها وصل می‌شود. منفی 24 ولت به ترمینال 1M متصل می‌گردد.

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: