تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: پاک کردن کارت حافظه SMC در پی ال سی s7-1200

نمایندگی زیمنس: پاک کردن کارت حافظه SMC در پی ال سی s7-1200

در این مقاله نمایندگی زیمنس ایران به آموزش پاک کردن کارت حافظه PLC S7-1200 زیمنس در محیط ویندوز می‌پردازیم. برای پاک کردن کارت حافظه پی ال سی S7-1200 آن را در کارتخوان قرار داده و در محیط ویندوز آن را باز کرده و دو مورد زیر را از روی آن پاک کنید.

  • فولدر با نام SIMATIC.S7S
  • فایل با نام S7-JOB.S7S

 

فولدرهای Data Logs و Recipies اگر پاک نشوند مهم نیست اگر قبلا از کارت حافظه برای آپدیت ورژن استفاده شده باشد فایل FWUPDATE.S7S نیز روی آن وجود دارد که بایستی پاک شود.

 

نکته مهم: SMC دارای فایل‌های سیستمی مخفی است هیچگاه نباید در محیط ویندوز این فایل‌ها را پاک کرد و نیز نباید با ویندوز SMC را فرمت کرد فایل‌های مخفی با نام _LOG_ و Crdinfo.bin نشان داده می‌شوند.

بهتر است در محیط ویندوز قبل از خارج کردن کارت SMC از کارتخوان از گزینه Eject و Safely Remove Hardware استفاده شود.

 

 

بازگرداندن SMC به فرمت اولیه

اگر فایل‌های مخفی از روی SMC پاک شود یا با ویندوز فرمت شود برای بازگرداندن SMC به فرمت اولیه در حالت خاموش SMC را وارد PLC کرده و آن را وروشن می‌کنیم سپس منتظر می‌مانیم تا چراغ چشمک‌زن MAIN ثابت شود البته توجه داشته باشید در این حالت برنامه داخلی PLC نیز پاک می‌شود.

 

 

کاربردهای کارت حافظه SMC

اگر حافظه داخلی CPU های 1200 برای دانلود اطلاعات کافی نباشد می‌توان کارت حافظه SMC استفاده نمود. کارت حافظه یک کارت حافظه SD است یعنی از نوع فلش است به طور کلی کارت SMC در موارد زیر به کار می‌رود:

  1. انتقال اطلاعات به Load Memory داخلی که به آن Transfer Mode می‌گویند.
  2. افزایش Load Memory که به آن Program Mode می‌گویند.
  3. برداشتن پسورد CPU و ریست کردن CPU به مقادیر اولیه
  4. ارتقای ورژن CPU

 

برای انجام عملیات فوق نیازی به PG زیمنس نیست و با یک لپتاپ یا کامپیوتر معمولی که دارای کارت خوان معمولی باشد می‌توان همه این موارد را انجام داد کارت حافظه را در کارت خوان کامپیوتر قرار دهید وقتی در Project Tree ظاهر شد روی آن کلیک راست و Propeties را انتخاب کنید پنجره باز می‌شود بسته به نوع کاری که مدنظر است مدها را انتخاب کنید.

 

 

انتقال اطلاعات به Load Memory با کارت SMC (Transfer Mode)

این کار وقتی ضرورت پیدا می‌کند که حافظه داخلی برای اطلاعات کافیست ولی سخت‌افزار یا برنامه تغییراتی داشته که در جای دیگری انجام شده است و حتی ممکن است کاربر PLC نرم‌افزار TIA را نیز نداشته باشد. صرفا کافیست یک کارت SMC پروگرام شده دریافت کند یا حتی فقط فایل‌های اطلاعات را دریافت کند تا آن‌ها را به کارت SMC که آماده شد با قرار دادن آن در CPU و خاموش و روشن کردن آن اطلاعات از کارت به حافظه داخلی منتقل می‌شود. در طول این مدت چراغ‌های RUN و STOP با رنگ سبز و زرد چشمک زن می‌شوند که نشانگر انتقال برنامه به حافظه داخلی است وقتی این چراغ‌ها به رنگ زرد ثابت شدند و چراغ MAINT چشمک زن شد کار انتقال تمام است و می‌توان کارت را برداشت و دوباره تغذیه را خاموش و روشن کرد.

 

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: