تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس پروژه‌های GRAPH و آشنایی با S7 GRAPH کاربرد آنها در اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس پروژه‌های GRAPH و آشنایی با S7 GRAPH کاربرد آنها در اتوماسیون صنعتی زیمنس

پروژه‌های GRAPH در اتوماسیون زیمنس

در این بخش به بررسی و معرفی پروژه‌های ترتیبی یا SEQUENTIAL می‌پردازیم که توسط نمایندگی در دسترس شما قرار گرفته شده است. منظور از پروسه‌های ترتیبی آن دسته از پروسه‌های هستند که اولا به مراحل مختلف تقسیم بندی شده و ثانیا مراحل به ترتیب پشت سر هم اجرا می‌شوند.
 معمولا در این نوع پروسه‌ها تازمانی که مرحله قبل کاملا اجرا نشده است مرحله بعد اجرا نمی‌شود.
 به منظور برنامه نویسی پروسه‌های ترتیبی می‌توان از نرم افزار STEP7 استفاده نمود. در این حالت زبان GRAPH به عنوان راه حل اصلی به منظور برنامه نویسی ارائه شده است. اگر چه می‌توان از سایر زبان‌های برنامه نویسی مانند LAD,FBD و STL نیز استفاده نمود. اما برنامه نویسی پروسه‌های ترتیبی توسط GRAPH بسیار آسان‌تر بوده و استفاده از این زبان توصیه می‌شود.
در رابطه با برنامه نویسی GRAPH توجه به نکات زیر الزامی است:
برنامه نویسی GRAPH در بخشی از نرم افزار STEP7 به نام S7 GRAPH EDITOR صورت می‌پذیرد.
در زمان نصب نرم افزار STEP7 در صورتی که گزینه مربوط به GRAPH فعال باشد نرم افزار به طور اتوماتیک نصب می‌شود در غیر اینصورت باید آن را به طور جداگانه نصب نمود.
زبان GRAPH یک زبان کاملا گرافیکی است و برنامه نویسی آن فقط در FB قابل انجام می‌باشد.
FB مورد نظر پس از برنامه نویسی باید در OB1 یا یکی از بلاک‌هایی که مستقیما یا با واسطه در OB1 فراخوانی شده‌اند فراخوانی شود.

 

آشنایی با S7-GRAPH

در این بخش به بررسی مختصر و آشنایی با مقدمات برنامه نویسی به زبان GRAPH پرداخته و نکات مورد نظر در حدی که برای اجرای پروژه‌های این بخش لازم است توضیح داده می‌شوند.


روش ایجاد GRAPH

همانطور که در بخش مقدمه ذکر شد زبان گراف را تنها می‌توان در FB استفاده نمود. برای شروع کار در محیط SIMATIC MANAGER وارد پوشه BLOCKS شده و با انجام کلیک راست و انتخاب گزینه FUNCTION BLOCK یک FB ایجاد نمایید و گراف را انتخاب نمایید.


ساختار GRAPH

با دوبار کلیک روی FB ایجاد شده وارد محیط این بلاک شوید. 
همانطور که قبلا اشاره شد زبان GRAPH یکی از زبان‌های برنامه نویسی STEP7 است که برای برنامه نویسی پروسه‌های ترتیبی استفاده می‌شود. ساختار این زبان به صورت کاملا گرافیکی بوده و در آن برنامه به بخش‌های مختلفی به نام STEP تقسیم بندی می‌شود. هر STEP  توسط رابطی به نام TRANSITION به STEP بعد متصل می‌گردد. در ابتدا یکی از STEP ها که به عنوان STEP آغازین تعیین شده است فعال می‌شود. هر STEP می‌تواند دارای دستوراتی باشدکه در بخش ACTION آن STEP تعریف شده‌اند و در زمان فعال شدن STEP اجرا می‌شوند. شرایط عبور از هر STEP به STEP بعد را می‌توان  در بخش CONDITION طراحی نمود.