تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: پرکاربردترین و مهمترین i-slave‌های مورد استفاده در اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: پرکاربردترین و مهمترین i-slave‌های مورد استفاده در اتوماسیون صنعتی زیمنس

 

استفاده از کارت شبکه پروفی‌باس به عنوان I-Slave

کارت‌های شبکه پروفی‌باس S7-300 نظیر CP 342-5 می‌توانند به صورت I-Slave مورد استفاده قرار گیرند همان‌طور که در پنجره مشخصات مربوط به CP 342-5 گزینه DP Slave فعال است و با کلیک روی آن کارت در حالت I-Slave قرار می‌گیرد.


ETهای دارای CPU

بعضی از مدل‌های ET 200 نظیر ET 200S با ماژول CPU IM 151-7 و ET 200pro با ماژول IM 154-8 CPU دارای CPU هستند و به عنوان I-Slave روی شبکه پروفی‌باس مورد استفاده قرار می‌گیرند این گونه ET ها را به صورت Master-Slave نمی‌توان برنامه نویسی کرد برای استفاده از آدرس‌های ورودی و خروجی این ETها باید از روش Master-I Slave که مورد بررسی می‌شود استفاده کرد تصویر پایین متعلق به انواع ET ها هست.

 

ET‌های دارای CPU
 

استفاده از PC به عنوان I-Slave

PC هایی که روی آن‌ها کارت‌های شبکه CP 5611 و یا CP5613 نصب شده باشد می‌توانند به صورت I-Slave روی شبکه پروفی‌باس مورد استفاده قرار گیرند.


پیکربندی Master-I Slave بدون کارت شبکه پروفی‌باس

اتصال CPU نمایندگی زیمنس به عنوان I-Slave به Master با استفاده از پورت DP روی CPU ها یکی از پرکاربرد‌ترین روش‌های تبادل دیتاست که از آن‌ها برای انتقال دیتا‌های کم ولی با اهمیت استفاده می‌شود این روش دارای مزایا و معایبی است که می‌توان آن‌ها را به صورت زیر خلاصه کرد.

  1. اطمینان زیادر به دلیل استفاده از تکنیک Master-Slave
  2. سادگی برنامه نویسی
  3. استفاده از نواحی PII و PIQ که باعث می‌شود حجم دیتای قابل انتقال کم‌باشد.
  4. پیکربندی HW-Config در این روش نسبتا پیچیده است.


مراحل انجام پروژه در این روش به صورت زیر است.


مرحله اول وارد کردن هر دو PLC زیمنس در یک پروژه

یک پروژه جدید ایجاد کنید و سیستم Master و Slave در اتوماسیون صنعتی زیمنس را در این پروژه وارد کنید نکته مهمی که باید مدنظر قرار داد این است که با وجود اینکه می‌توان پیکربندی Master و Slave را دو پروژه متفاوت قرار داد ولی در این حالت خطا‌های ناشناخته‌ای پیش می‌آید بنابراین برای جلوگیری از مشکلات احتمالی هر دو سیستم را در یک پروژه وارد کنید.


مرحله دوم پیکربندی سخت‌افزار I-Slave

پیکربندی سخت افزار سمت Slave را کامل کنید (رک و منبع تغذیه و CPU و سایر کارت‌ها را وارد کنید)


مرحله سوم تنظیم پورت DP سمت I-Slave

در این مرحله لازم است پروت DP سمت I-Slave را روی مد Slave تنظیم کنیم. برای این کار روی پورت DP در CPU سمت Slave دوبار کلیک کنید تا پنجره مشخصات پورت DP باز شود از سربرگ General و قسمت Properties یک شبکه جدید ایجاد کنید.


مرحله چهارم ذخیره سازی و پیکربندی سخت‌افزار I-Slave

پیکربندی سخت‌افزار سمت Slave را ذخیره کنید. توجه شود در صورتی Save & Compile را انجام دهید به دلیل اینکه هنوز پیکربندی سخت‌افزار سمت Master را کامل نکرده‌اید خطا ایجاد می‌شود بدیهی است دانلود کردن سخت‌افزار در این مرحله که هنوز خطا وجود دارد امکان پذیر نیست.


مرحله پنجم پیکربندی سمت Master و فعال سازی پورت DP

پیکربندی سمت Master را با وارد کردن رک و سایر ماژول‌ها انجام دهید سپس روی پورت DP مربوط به CPU دوبار کلیک کنید تا پنجره Properties مربوط به پورت DP باز شود. در پنجره باز شده و از منوی General قسمت Properties را باز کنید از منوی باز شده در قسمت Parameter شبکه Profibus را انتخاب کنید و سپس OK را بزنید این شبکه قبلا در سمت Slave تعریف شده بود بنابراین Master و Slave روی یک شبکه قرار می‌گیرند.

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

 

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: