تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: پورت ارتباطی شبکه PLC های زیمنس

نمایندگی زیمنس: پورت ارتباطی شبکه PLC های زیمنس

برای ارتباط CPU با دنیای سریال اینترفیس ارتباطی روی آن تعبیه می‌شود می‌توان آن را به دسته‌های مختلفی تقسیم کرد که در ادامه این قسمت از آموزش‌های نمایندگی زیمنس با آن‌ها آشنا خواهید شد.

 

 

اینترفیس ارتباطی برای ارتباط با وسیله برنامه ریزی

این اینترفیس روی همه PLC ها وجود دارد و هر سازنده به صورت خاصی آن را طراحی کرده است. برخی سازندگان این پورت را به صورت RS232 و استاندارد طراحی کرده‌اند برخی دیگر از اینترفیس‌ها به صورت خاص و انحصاری همان سازنده طراحی شده است مانند MPI که توسط زیمنس ارائه شده است. نمونه ارتباط وسیله برنامه ریزی زیمنس با پورت MPI زیمنس نشان می‌دهد امروزه معمولا نیازی به کامپیوتر خاص برنامه ریزی نیست و با اتصال کامپیوتر‌های معمو.لی به پورت‌های PLC نیز امکان انتقال برنامه وجود دارد(در برخی موارد یک رابطه سخت‌افزاری مورد نیاز است).

 

 

اینترفیس ارتباطی برای ارتباط با شبکه‌های استاندارد

این اینترفیس‌ها در CPU های جدید به صورت On Board هستند و برای ارتباط با شبکه‌هایی مانند Profibus و Ethernet به کار می‌روند در بیشتر PLCها امکان نصب ماژول شبکه در کنار CPU نیز وجود دارد. 

 

 

وظیفه CPU های PLC زیمنس و حافظه آن

وظیفه CPU یک PLC مانند PLC های زیمنس دریافت اطلاعات ورودی‌ها پردازش برنامه و ارسال فرمان به خروجی‌هاست. برای این منظور حافظه‌ای برای ورودی‌ها و خروجی‌ها و حافظه‌ای نیز برای برنامه مورد نیاز است.

بخش PII مخفف Process Image Input است حافظه‌ای است که دیتا‌های ورودی در آن ذخیره می‌شوند و بخشی که با عنوان PIQ مخفف Process Images Output نشان داده شده است حافظه‌ای است که فرمان‌های خروجی CPU در آن ذخیره می‌شود در واقع وقتی صحبت از توانایی CPU برای ارتباط با I/O است منظور میزان حافظه PII و PIQ آن می‌باشد. در سیستم زیمنس این دو بخش همراه با بخش‌های مربوط به تایمر‌ها و شمارنده‌ها و . . . به عنوان حافظه سیستم نامگذاری شده‌اند.

علاوه بر بخش‌های حافظه سیستم به طور معمول CPUها دارای یک حافظه داخلی از نوع RAM برای برنامه هستند وقتی وسیله برنامه ریزی اطلاعات را به PLC انتقال داد یا به اصطلاح د انلود کرد این اطلاعات در حافظه مربوط به  برنامه CPU وارد می‌شود در برخی CPUها این حافظه از نوع Flash EPHROM است که با قطع و وصل تغذیه پاک نمی‌شوند ولی اگر CPU فقط دارای حافظه RMA باشد معمولا باتری نیز برای حفظ اطلاعات روی آن تعبیه می‌شود تا در صورت قطع تغذیه اطلاعات از بین نرود در برخی موارد این باتری روی خود CPU و در برخی مئارد روی منبع تغذیه قرار می‌گیرد.

 

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

 

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: