تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: پیکربندی و تنظیمات شبکه DP برای کارت CP

نمایندگی زیمنس: پیکربندی و تنظیمات شبکه DP برای کارت CP
در این آموزش از نمایندگی زیمنس با نحوه پیکربندی و تنظیمات شبکه DP برای کارت CP آشنا خواهید شد. اگر هنگام پیکربندی کارت شبکه در HW Config بر خلاف آنچه که قبلا ذکر شد روی New کلیک کنیم شبکه پروفی‌باس برای کارت فعال شده و تنظیمات پیش فرض به آن اختصاص داده می‌شود.
 
اگر کارت قبلا در اسلات وارد شده باشد می‌توان روی کارت CP دوبار کلیک و در سربرگ General قسمت Properties مشاهده کرد که به آن شبکه اختصاص داده شده است یا خیر.
اگر تنظیمات پروفی‌باس کارت انجام شده و پیکربندی دانلود شود مشاهده می‌کنیم که چراغ فالت SF کارت خاموش می‌شود.
 

بررسی پنجره NCM وقتی پارامتر‌های کارت فعال است

در این شرایط در پنجره NCM با کلیک روی پروفی‌باس پارامتر‌های شبکه نشان داده می‌شود. اگر در این پنجره از زیر مجموعه Profibus روی Nodes کلیک کنیم وسایل متصل به شبکه نشان داده می‌شود اگر کارت CP هنوز به شبکه‌ای متصل نباشد آدرس خود کارت را مشاهده خواهیم کرد کلمه Active در جلوی آدرس نشان دهنده Master بودن وسیله است. و کلمه‌ Passive جلوی آدرس نشان دهنده Slave بودن وسیله است.
در ارتباط با نمایش آدرس Node چند نکته قابل توجه وجود دارد:
 
  • این پنجره همه nodeهای قابل دسترس را روی شبکه‌ای که کارت CP به آن متصل است نشان می‌دهد. بنابراین حتی اگر یک وسیله Slave این کارت شبکه نباشد و مربوط به Master دیگری است باز در این لیست نمایش داده می‌شود.
  • کامپیوتری که از طریق آن این پنجره نشان داده می‌شود نیز ممکن است به عنوان یک node در لیست فوق ظاهر شود به طور پیش فرض برای PC آدرس صفر در نظر گرفته می‌شود. این آدرس را می‌توان با استفاده از نرم‌افزار Set PG/PC Interface تغییر داد.
  • نمایش nodeها در پنجره فوق به این معنی نیست که کامپیوتر نیز روی شبکه پروفی‌باس قرار دارد. به عنوان مثال اگر کامپیوتر از طریق PC Adapter به صورت پورت MPI روی CPU متصل باشد یا حتی اگر PC از طریق اترنت به PLC متصل باشد باز پنجره فوق قابل نمایش است.
  • در S7-300 هنگام پیکربندی کارت شبکه پروفی‌باس در سربرگ General می‌بینیم که کارت شبکه پروفی‌باس در قسمت Backplane Connection دارای آدرس MPI است این آدرس بطور پیش فرض 3 می‌باشد. ارتباط بین پورت MPI روی CPU و کارت شبکه از این طریق انجام می‌شود. برای هر کارت شبکه‌ای که روی رک قرار می‌گیرد یک آدرس MPI در نظر گرفته می‌شود اگر این آدرس را به گونه‌ای تغییر دهیم که با آدرس کارت‌های دیگر یکسان باشد CPU هنگام تبادل دیتا با این کارت‌ها به دلیل یکسان بودن آدرس آن‌ها دچار مشکل می‌شود و ممکن به حالت STOP برود و چراغ SF روی آن روشن شود.
  • اگر کارت CP پروفی‌باس دارای آدرس MPI باشد در هنگام دانلود HW Config ظاهر می‌شود که با انتخاب آن پارامتر‌ها به کارت CP دانلود می‌شوند.
  • برای اتصال کامپیوتر به کارت شبکه پروفی‌باس نمی‌توان از طریق PC Adapter عمل کرد زیرا پورت DP روی کارت شبکه CP342-5 تغذیه آداپتور را برقرار نمی‌سازد ولی با استفاده از CP5611 و CP5511 و CP5711 که تغذیه مستقل دارند می‌توان مستقیما به کارت شبکه پروفی‌باس متصل شد. البته لازم است تنظیم Set PG/PC Interface نیز به طور صحیح انجام شده باشد.
 

پیکربندی DP Slaveها‌ی متصل به کارت CP

هنگامی که از کارت شبکه پروفی‌باس نظیر CP 342-5 برای ایجاد شبکه Master-Slave استفاده می‌شود روش پیکربندی و برنامه نویسی نسبت به آنچه که قبلا گفته شد متفاوت است. به عنوان مثال نمی‌توان به صورت معمولی از آدرس‌های اختصاص یافته به کارت‌های ورودی خروجی Slaveها استفاده کرد بلکه باید از فانکشن‌های خاصی برای تبادل دیتا بین Master و Slave استفاده کرد.