تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: پیکربندی Master-I Slave در شبکه Profibus

نمایندگی زیمنس: پیکربندی Master-I Slave در شبکه Profibus

همان گونه که در آموزش‌های نمایندگی زیمنس قبلا بیان شد شبکه Profibus-DP یک شبکه Master-Slave است و تجهیزات مختلفی نظیر ETها ، درایو و لوپ کنترلر را می‌توان به عنوان DP Slave روی آن قرار داد.

روی شبکه پروفی باس غیر از Slave ها‌ی معمولی می‌توان Slaveهای هوشمند یا Intelligent Slave که اختصارا به آن‌ها I-Slave گفته می‌شود نیز قرار دارد. اصطلاح I-Slave به این دلیل به آن‌ها اطلاق می‌شود که این تجهیزات دارای CPU هستند و توانایی اجرای برنامه و پردازش سیگنال‌های ورودی و خروجی را دارند Master-I Slave ها را می‌توان همزمان در کنار DP Slave های دیگر روی شبکه پروفی‌باس قرار داد پیکربندی سخت‌افزار در روش Master-I Slave پیچیده‌تر از روش Master-Slave است برخلاف روش Master-Slave که از آدرس‌های جانبی در برنامه نویسی شبیه آدرس‌های معمولی استفاده می‌شد برای برنامه نویسی در این روش بعضا نیاز به استفاده از فانکشن‌های خاص برای تبادل دیتا است.

اصول کار در روش Master-Slave بدین صورت است که برنامه اتوماسیون به چند قسمت تقسیم شده و اجرای هرکدام از این برنامه‌ها به عهده I-Slave جداگانه‌ای است که ورودی یا خروجی متناظر در سطح فیلد به آن متصل شده است Master نیز به صورت کلی به اجرای برنامه هر کدام از I-Slaveها نظارت دارد ولی به صورت مستقیم به آدرس‌های ورودی و خروجی و نواحی حافظه آن‌ها دسترسی ندارد. دسترسی Master به این آدرس‌ها در صورتی امکان پذیر است که در پیکربندی سخت‌افزار از قبل تعریف شده باشد با توجه به تنوع سخت افزار‌های موجود در روش Master-I Slave روش‌های پیکربندی سخت‌افزار و برنامه نویسی با توجه به نوع سخت‌افزار متفاوت است در بخش‌های آینده روش‌های مختلف برنامه نویسی Master-I Slave مورد بررسی قرار می‌گیرد. 


مهم‌ترین  I-Slaveهایی که در زیمنس به کارگرفته می‌شوند

 

  1. CPU به عنوان I-Slave
  2. کارت‌های شبکه پروفی‌باس به عنوان I-Slave
  3. ET های دارای CPU به عنوان I-Slave
  4. PC به عنوان I-Slave


CPU به عنوان I-Slave

پیش نیاز استفاده از CPU به عنوان I-Slave این است که پورت DP روی CPU قابلیت Slave شدن را داشته باشد.

بیشتر CPUهای S7-300 که دارای پورت DP هستند را می‌توان به عنوان I-Slave روی شبکه Profibus مورد استقاده قرار داد این ویژگی در مشخصات فنی CPU نوشته شده است در عین حال در نرم‌افزار HW-Config با کلیک روی CPU در قسمت کاتالوگ و یا پنجره مشخصات CPU می‌توان مشخص کرد که آیا می‌توان از CPU مورد نظر به عنوان I-Slave روی شبکه پروفی‌باس استفاده کرد یا خیر.

برخی از CPUهای S7-400 را نیز می‌توان به عنوان I-Slave مورد استفاده قرار داد برای تشخیص اینکه CPU از نوع S7-400 قابلیت I-Slave شدن را دارد می‌توان روی پورت DP مربوط به CPU دوبار کلیک کرد تا پنجره مشخصات پورت DP باز شود اگر در قسمت Operation Mode گزینه DP Slave فعال باشد این CPU را می‌توان به عنوان I-Slave مورد استفاده قرار داد.

معمولا CPU های S7-400 قابلیت Slave شدن ندارند و فقط می‌توانند به عنوان Master در پروفی‌باس تعریف شوند.

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

 

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: