تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: پیکربندی Master Slave با کارت شبکه Profibus

نمایندگی زیمنس: پیکربندی Master Slave با کارت شبکه Profibus
در این آموزش نمایندگی زیمنس به موضوع پیکربندی Slave و Master با کارت شبکه Profibus خواهیم پرداخت. استفاده از کارت شبکه پروفی‌باس در برخی از کاربردها اجتناب ناپذیر است و شناخت نحوه پیکربندی برنامه نویسی و عیب یابی آن از نیاز‌های یک متخصص اتوماسیون صنعتی محسوب می‌شود. روش کار با کارت شبکه با روش‌هایی که برای پورت روی CPU توضیح داده شد متفاوت است.
 
فرض کنید نیاز باشد تعدادی وسیله از طریق پروفی‌باس به PLC زیمنس متصل شوند ولی CPU دارای یکی از شرایط زیر باشد:
  1. CPU پورت DP نداشته باشد.
  2. CPU دارای پورت DP است ولی این پورت قبلا به اندازه کافی اشغال شده باشد به عنوان مثال سیکل باس به صورتی است که با اضافه کردن وسیله جدید زمان از حد مجاز بیشتر شود.
 
درچنین شرایطی برای اتصال وسایل به PLC زیمنس لازم است کارت شبکه پروفی‌باس در سمت PLC زیمنس نصب شود حالت دیگری که در آن از کارت شبکه پروفی‌باس استفاده می‌شود اتصال PLC های زیمنس به یکدیگر به صورت Master-Master است. کارت شبکه در زیمنس با CP نام‌گذاری شده که معرف Communication Processor می‌باشد کارت‌های CP زیمنس برای شبکه‌های اترنت صنعتی پروفی‌باس ، مدباس و ASI عرضه شده است. آنچه که در این بخش مورد بررسی قرار می‌گیرد کارت‌های شبکه پروفی‌باس است.   در استفاده از کارت CP به عنوان DP Master مزایا و معایبی نسبت به استفاده از پورت DP روی CPU وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • پیکربندی پیچیده‌تر است.
  • برنامه نویسی پیچیده‌تر است.
  • عیب یابی دشوارتر است.
  • در صورت بروز خطا روی Slave ها فقط کارت CP فالت می‌گیرد و CPU تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد.
 
 

پیکربندی کارت CP

کارت CP پروفی‌باس دو نوع است یکی پروتکل DP و دیگری پروتکل FMS را ساپورت می‌کند.

  • در S7-300 کارت CP 342-5 می‌تواند Master یا Slave باشد.
  • در S7-400 کارت CP443-5 Extended فقط می‌تواند Master باشد.
  • آنچه در این فصل مورد بحث قرار می‌گیرد قابلیت Master بودن کارت CP است که هر دو کارت فوق دارای این ویژگی هستند.
 
 

پیکربندی کارت CP به عنوان DP Master

برای اینکه به طور دقیقتر با رفتار کارت CP پروفی‌باس آشنا شویم قدم به قدم حالت‌های مختلف آن را بررسی می‌کنیم.
وقتی شبکه DP برای کارت CP تغریف نشده باشد.
اگر کارت را روی رک نصب کنیم و پیکربندی را در Step7 انجام دهیم با ورود کارت در رک پنجره‌ای باز خواهد شد.
اگر در این پنجره روی New کلیک نکنیم و هیچ شبکه‌ای را برای کارت تعریف نکنیم مشکلی وجود ندارد و فقط پیغامی ظاهر می‌شود که فقط یک Warning برای آگاهی از عدم اتصال کارت به شبکه است.
با وجود این اخطار باز هم می‌‌توان پیکربندی را ذخیره و کامپایل و دانلود کرد ولی از آنجا که شبکه و پارامتر‌های باس تعریف نشده‌اند پس از دانلود چراغ فالت SF روی کارت CP روشن می‌ماند. در این شرایط می‌توان وضعیت تنظیمات کارت را به صورت Online در برنامه NCM مشاهده کرد.
 
 

استفاده از NCM برای Diagnostics

برای مشاهده تنظیمات کارت شبکه و وضعیت آن از زیربرنامه NCM استفاده می‌شود. این زیربرنامه را می‌توان از مسیر نصب Step7 اجرا کرد. روش ساده تر برای اجرای NCM این است که در پیکربندی سخت افزار در HW Config روی کارت دوبار کلیک کرده و در سربرگ Diagnostics روی کلید Run کلیک کنیم.