تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: کاربردهای شبکه در اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: کاربردهای شبکه در اتوماسیون صنعتی زیمنس

 

 

طبق اطلاعات جمع آوری شده در نمایندگی زیمنس توزیع اطلاعات را شبکه‌های کامپیوتری تشکیل می‌دهند. مفهوم شبکه‌های کامپیوتری برپایه اتصال کامپیوترها و دیگر تجهیزات سخت افزاری به یکدیگر برای ایجاد امکان ارتباط و تبادل اطلاعات استوار شده است گروهی از کامپیوترها و دیگر تجهیزات متصل به هم را یک شبکه می‌نامند. کامپیوتر‌هایی که در یک شبکه واقع هستند می‌توانند اطلاعات پیام نرم‌افزار و سخت افزارها را بین یکدیگر به اشتراک بگذارند به اشتراک گذاشتن اطلاعات پیام‌ها و نرم‌افزارها تقریبا برای همه قابل تصور است در این فرآیند نسخه‌ها یا کپی اطلاعات نرم‌افزاری از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر منتقل می‌شود هنگامی که از به اشتراک گذاشتن سخت افزار سخن می‌گوییم به معنی آن است که تجهیزاتی نظیر چاپگر یا دستگاه مودم را می‌توان به یک کامپیوتر متصل کرد و از کامپیوتر دیگر واقع در همان شبکه از آن‌ها استفاده نمود.

 

 

مثالی از استفاده های شبکه در موضوعات مختلف از جمله اتوماسیون صنعتی زیمنس

به عنوان مثال در یک سازمان اطلاعات مربوط به حقوق و دستمزد پرسنل معمولا در بخش حسابداری نگهداری می‌شود در صورتی که در این سازمان از شبکه کامپیوتری استفاده شده باشد مدیر سازمان می‌تواند از دفتر خود به این اطلاعات دسترسی یابد و آن‌ها را مورد بررسی قرار دهد به اشتراک گذاشتن اطلاعات و منابع نرم‌افزاری و سخت افزاری دارای مزیت‌های فراوانی است شبکه‌های کامپیوتری می‌توانند تقریبا هر نوع اطلاعاتی را به هر شخصی که به شبکه دسترسی داشته باشد عرضه کنند این ویژگی امکان پردازش غیر متمرکز اطلاعات را فراهم می‌کند در گذشته به علت محدود بودن روش‌های انتقال اطلاعات کلیه فرآیند‌های پردازش آن نیز در یک محل انجام می‌گرفته است سهولت و سرعت روش‌های امروزی انتقال اطلاعات در مقایسه با روش‌هایی نظیر انتقال دیسکت یا نوار باعث شده که ارتباطات انسانی نیز علاوه بر مکالمات صوتی رسانه‌‌ای جدید بیابند به کمک شبکه‌های کامپیوتری می‌توان در هزینه‌های مروبط به تجهیزات گران قیمت سخت‌افزاری نظیر هارد دیسک دستگاه‌های ورود اطلاعات و . . . صرفه جویی کرد.

شبکه‌های کامپیوتری نیاز‌های کاربران در نصب منابع سخت افزار را رفع کرده یا به حداقل می‌رساند از شبکه‌های کامپیوتری می‌توان برای استاندارد سازی برنامه‌های کاربردی نظیر واژه پردازها و صفحه گسترده‌ها استفاده کرد یک برنامه کاربردی می‌تواند در یک کامپیوتر مرکزی واقع در شبکه اجرا شده و کاربران بدون نیاز به نگهداری نسخه اصلی برنامه از آن در کامپیوتر خود استفاده کنند.

 

 

کاربردهای استاندارد سازی برنامه های مختلف در شبکه و کاربرد آن در اتوماسیون زیمنس

استاندارد سازی برنامه‌های کاربردی دارای این مزیت است که تمام کاربران از یک نسخه مشخص استفاده می‌کنند این موضوع باعث می‌شود تا پشتیبانی شرکت عرضه کننده نرم‌افزار از محصول خود تسهیل شده و نگهداری از آن به شکل موثرتری انجام شود. مزیت دیگر استفاده از شبکه‌های کامپیوتری امکان استفاده از شبکه برای برقراری ارتباطات روی خط (Online) از طریق ارسال پیام است. به عنوان مثال مدیران می‌توانند برای ارتباط با تعداد زیادی از کارمندان از پست الکترونیکی استفاده کنند.

 

 

کاربرد شبکه در اتوماسیون صنعتی زیمنس

 


امنیت شبکه در اتوماسیون صنعتی زیمنس

یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های مدیر شبکه تضمین امنیت منابع شبکه است دسترسی غیر مجاز به منابع شبکه و یا ایجاد آسیب عمدی یا غیر عمدی به اطلاعات امنیت شبکه را مختل می‌کند از طرف دیگر امنیت شبکه نباید آنچنان باشد که کارکرد عادی کاربران را با مشکل سازد برای تضمین امنیت اطلاعات و منابع سخت افزاری شبکه از دو مدل امنیت شبکه استفاده می‌شود این دو مدل‌ها عبارتند از امنیت در سطح اشتراک (Share-Level) و امنیت در سطح کاربر (User-Level) در مدل امنیت در سطح اشتراک این عمل با انتساب اسم رمز یا Password برای هرمنبع به اشتراک گذاشته تامین می‌شود. دسترسی به منابع مشترک فقط هنگامی برقرار می‌گردد که کاربر اسم رمز صحیح را برای منبع به اشتراک گذاشته شده  را به درستی بداند.

به عنوان مثال اگر سندی قابل دسترسی برای سه کاربر باشد می‌توان با نسبت دادن یک اسم رمز به این سند مدل امنیت در سطح Share-Level را پیاده سازی کرد. منابع شبکه را می‌توان در سطوح مختلف به اشتراک گذاشت برای مثال در سیستم عامل ویندوز 95 می‌توان دایرکتوری‌ها را به صورت فقط خواندنی بر حسب اسم رمز یا به شکل کامل (Full) به اشتراک گذاشت از مدل امنیت در سطح Share-Level می‌توان برای ایجاد بانک‌های اطلاعاتی ایمن استفاده کرد. منابع شبکه را می‌توان در سطوح مختلف به اشتراک گذاشت.

 

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

 

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: