تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: کارت حافظه SMC برای CPU 1200

نمایندگی زیمنس: کارت حافظه SMC برای CPU 1200

همانطور که در مقالات قبلی نمایندگی زیمنس ایران توضیح داده‌شد حافظه CPU ها دارای 3 بخش Load Memory و Work Memory و System Memory است. CPU های 1200 بدون کارت حافظه نیز کار می‌کنند زیرا دارای Load Memory داخلی هستند.

Load Memory به صورت ماندگار (non-Volatile) است. یعنی با قطع تغذیه اطلاعات روی آن پاک نمی‌شود ولی Work Memory یک حافظه غیر ماندگار است و با قطع برق پاک می‌شود، اما با وصل مجدد تغذیه اطلاعات از Load Memory به آن کپی می‌شود. برخی از دیتاهایی که در Work Memory هستند را می‌توان Retentive یعنی ماندگار تعریف کرد که در حافظه non-volatile ذخیره شده و با قطع تغذیه پاک نشوند البته با ریست کردن CPU این بخش پاک می‌شود.

 

 

مقایسه حافظه CPUهای S7-1200 با S7-200

حافظه S7-200 و S7-1200 با هم مقایسه شده است. هر دو دارای حافظه Load Memory داخلی هستند و بدون کارت حافظه کار می‌کنند. در صورت کمبود حافظه از کارت حافظه از نوع فلش استفاده می‌شود در S7-200 ماکزیمم سایز کارت فلش 256KB و در S7-1200 سایز ماکزیمم 32GB است.

کارت‌های حافظه SMC که در 1200 به کار می‌روند را می‌توان در اسلات کارتخوان معمولی در کامپیوتر قرار داد و محتویات آن‌ها را پاک کرد درحالی که کارت‌های حافظه MC مربوط به 200 و کارت‌های MMC که روی S7-300 به کار می‌روند را نمی‌توان توسط کارتخوان معمولی پاک کرد و نیاز به PG یا Programmer زیمنس است.

 

سوئیچ حفاظت کارت حافظه SMC

کارت‌های SMC دارای سوئیچی هستند که می‌توان آن را فعال و Write protect نمود تا امکان نوشتن روی آن نباشد.

 

انواع کارت‌های SMC

کارت‌های SMC با ظرفیت‌های 2M تا 32 G موجود می‌باشند که از ظرفیت 24M می‌توان برای بروز رسانی نسخه سیستم عامل CPUهای سری S7-1200 استفاده کرد.

کارت‌های حافظه همگی Flash و از نوع 3.3 V و دارای انواع مختلف هستند.

 

نکات وارد و خارج کردن کارت حافظه SMC

برای وارد کردن کارت SMC نیازی به متوقف کردن CPU نیست چون به محض وارد کردن کارت خودش به مد STOP می‌رود.

  • نکته1: قبل از هر چیز دقت داشته باشید که اگر کارت SMC وارد CPU شود یا از آن خارج شود فورا به مد STOP می‌رود و کنترل فرآیند مختل می‌شود بنابراین اگر امکان توقف فرآیند مقدور نیست به هیچ وجه کارت را وارد یا خارج نکنید.
  • نکته2: وقتی که کارت حافظه از CPU بیرون کشیده می‌شود حافظه داخلی آن نیز اطلاعاتی وجود نخواهد داشت و چراغ Error چشمک زن می‌شود.
  • نکته3: اگر کارت حافظه خالی وارد شود و تغذیه CPU قطع و وصل شود همه اطلاعات CPU پاک شده و به تنظیمات کارخانه بر می‌گردد.
  • نکته4: با وارد کردن حافظه چراغ MAINT شروع به چشمک زدن می‌کند یعنی در حال بررسی و ارزیابی کارت است و پس از آن خاموش می‌شود.

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: