تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نمایندگی زیمنس: کانال‌های ورودی، خروجی و کاربردهای آن‌ها

نمایندگی زیمنس: کانال‌های ورودی، خروجی و کاربردهای آن‌ها
کانال‌های ورودی برای اتصال سنسورها و سایر وسایل ورودی هستند این کانال‌ها ممکن است در PLC های زیمنس به صورت یکپارچه باشند معمولا در PLC‌های کوچک وضعیت ورودی‌ها یکپارچه است و ترمینال‌های ورودی روی خود CPU در دسترس هستند ولی در PLCهای متوسط و بزرگ ماژول‌های ورودی به صورت مجزاست که در کنار CPU نصب شده و CPU از طریق باس دیتا با آن ارتباط می‌گیرد.
 
 

انواع کانال‌های ورودی

  • ورودی دیجیتال: برای دریافت سیگنال‌های دو وضعیتی مانند سوئیچ‌ها
  • ورودی آنالوگ: برای دریافت سیگنال‌های آنالوگ از سنسورها و ترانسمیترها
 

انواع ورودی‌های دیجیتال

  • ورودی‌های معمولی که قطع و وصل آن‌ها سریع نیست.
  • ورودی‌های که فرکانس قطع و وصل آن‌ها سریع است به این ورودی‌ها Special Input می‌گویند این ورودی‌ها معمولا از سوئیچ‌های سریع یا انکودر دریافت می‌شوند و فرکانسی تا حدود 100 khz دارند.
 
در آموزش‌های قبلی از نمایندگی زیمنس گفته شد که ورودی‌های دیجیتال چه از نوع معمولی باشند و چه از نوع سریع به طور مستقیم به CPU وارد نمی‌شوند به عبارت دیگر سیگنال ورودی که از سوئیچ به ماژول داده می‌شود ابتدا وارد بخش Protection کارت می‌شود تا اضافه ولتاژ و جریان شدید احتمالی به کارت آسیب نرساند. پس از آن با لینک اپتو کوپلر علاوه بر اینکه ایزوله سازی انجام می‌شود صفر و یک سیگنال به صفر و یک دیتا تبدیل می‌گردد به عنوان مثال اگر سیگنال ورودی دیجیتال 0 Vdc و 24 Vdc باشد پس از لینک اپتو کوپلر به 0 Vdc و 5 Vdc تبدیل می‌شود و در اختیار CPU قرار می‌گیرد به عبارت دیگر ورودی با هر سطح ولتاژی باشد دیتا به صورت 0 Vdc و 5 Vdc خواهد بود.
 
شایان ذکر است که ورودی‌های دیجیتال به دو صورت Sink و Source می‌توانند انتخاب شوند که البته ورودی در هر حالت متفاوت است. Sink متداول‌تر از Source است.
  • Sink: تغذیه مثبت به سوئیچ رفته و از آنجا به ورودی متصل می‌شود منفی با com مشترک است.
  • Source: تغذیه منفی به سوئیچ رفته و از آنجا به ورودی متصل می‌شود مثبت با com مشترک است.
 
برای ورودی‌های آنالوگ تبدیل کمی پیچیده‌تر است ابتدا سیگنال وارد قسمت Protection شده سپس توسط یک میدان آنالوگ به دیجیتال (که به A/D موسوم است) به تعدادی بیت دیجیتال تبدیل می‌‌شود که این بیت‌ها به همان روش قبلی پس از ایزوله سازی به صورت تعدادی بیت دیجیتال (5 V , 0 V) در اختیار CPU قرار می‌گیرد. در ماژول‌های ورودی آنالوگ که دارای چند کانال ورودی است فقط یک مبدل A/D وجود دارد بنابراین یک بخش مالتی پلکسر نیز وجود دارد که به ترتیب کانال‌ها را انتخاب کرده و به مبدل A/D می‌دهد.
 
 
 

انواع کانال‌های خروجی

هر PLC برای اینکه فرمان‌های خود را به عملگر‌ها بفرستد به کانال خروجی نیاز دارد. در PLC‌های کوچک تعدادی ترمینال خروجی روی PLC وجود دارد ولی در PLCهای متوسط و بزرگ ماژول مجزایی برای خروجی تعبیه شده که فرمان CPU را از باس دیتا دریافت می‌کند و پس از تبدیل به ولتاژ و جریان بالاتر به عملگر‌ها انتقال می‌دهد. 
خروجی‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند:
  • خروجی‌های دیجیتال: برای ارسل فرمان به عملگرهای دو وضعیتی مانند سولنوئید ولو
  • خروجی‌های آنالوگ: برای ارسال فرمان به عملگرهای آنالوگ مانند ولو‌های کنترلی

 

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

 

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: