تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نکات اتصال به زمین در هنگام نصب تجهیزات اتوماسیون صنعتی زیمنس قسمت دوم

نکات اتصال به زمین در هنگام نصب تجهیزات اتوماسیون صنعتی زیمنس قسمت دوم

نمایندگی زیمنس در ایران شرکت تکنو کلید

 

  • اگر روی AS یا روی ET200 کارت خروجی DO یا AO وجود داشته باشد وقتی بار سلفی است ممکن است اضافه ولتاژ‌هایی در هنگام قطع سیگنال از سمت بار به کارت اعمال شود کارت درمقابل اضافه ولتاژ‌های کوچک حفاظت شده است ولی برای اضافه ولتاژ‌های زیاد لازم است ماژول‌های حفاظتی در سمت بار نصب شود.

 

  • کابل‌های سیگنال و کابل‌های شبکه از نوع شیلددار هستند برای جلوگیری از تداخل نویز لازم است شیلد زمین شود. شیلد می‌تواند توری شکل BRAIDED یا فویل باشد فویل به سادگی آسیب می‌بیند ولی نوع توری شکل مقاوم‌تر است. برخی کابل‌ها مانند کابل شبکه‌ی پروفی باس به هر دو شیلد مجهز شده‌اند. شیلد BRAIDED برای تخلیه نویز‌های فرکانس پایین و فویل برای برای نویز‌های فرکانس بالا که اثر پوستی دارند و از سطح می‌گذرند مناسب است. در برخی کاربرد‌ها کابل را از داخل کاندوئیت فلزی عبور می‌دهند اگر نویز فرکانس بالا در محیط وجود دارد کاندوئیت فلزی از نوع FLEXIBLE مناسب است و بهتر است لوله فلزی استفاده شود.

 

  • نویز باید به زمین تخلیه شود اگر در دو سمت کابل یک یک زمین هم پتانسیل وجود دارد بهتر است شیلد در دو طرف به زمین متصل گردد ولی اگر زمین دو طرف یکسان نیست برای جلوگیری از جریان گردشی احتمالی بایستی فقط یک سمت شیلد زمین شود. جریان گردشی در شرایطی که میدان مقناطیسی قوی وجود دارد مانند ژنراتورها کوره‌های قوس و امثال آن‌ها یا در شرایطی که در زمین یک سمت جریان زیادی ناشی از اتصال کوتاه یا جوشکاری یا صاعقه تزریق شود به وجود می‌ایند زمین شدن از یک سمت از عبور جریان گردشی جلوگیری می‌کند و برای تخلیه نویز‌های فرکانس پایین مناسب است ولی برای نویز‌های فرکانس بالا مانند نویز‌های رادیویی اتصال دو طرفه شیلد به زمین توصیه می‌شود. اگر سیستم زمین دو طرف یکسان نیست در این حالت می‌توان یک سمت را با خازن زمین کرد که فقط در فرکانس بالا اتصال کوتاه برقرار شود.

 

  • شیلد کابل پروفی‌باس اگرچه پس از اتصال به کانکتور از طریق قاب فلزی کانکتور و اتصال به وسیله به زمین راه پیدا می‌کند ولی برای حصول اطمینان می‌توان آن را در یک سمت در ورودی زمین نمود.

 

تکنو کلید (نماینده شرکت زیمنس آلمان) مشاور شما در حوزه اتوماسیون صنعتی