تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نکات خاص پیکربندی شبکه برای CPU های PLC S7-400

نکات خاص پیکربندی شبکه برای CPU های PLC S7-400

هنگامی که قصد داریم شبکه را برای PLC های S7-400 پیکربندی کنیم باید یکسری نکات را رعایت کنید. مقاله امروز نمایندگی زیمنس به این نکات اشاره دارد.

 

برای ایجاد شبکه پروفی‌باس در CPU های S7-400 باید به نکات زیر توجه کرد:

CPU های سری 400 که در انتهای نام آن‌ها 2DP وجود دارد نظیر CPU 414-2DP دارای دو پورت MPI/DP و DP هستند روش ایجاد شبکه در این حالت شبیه S7-300 است .

CPU هایی که دارای عدد 4 هستند نظیر CPU 417-4 قابلیت اتصال به چهار شبکه پروفی‌باس به صورت همزمان را دارند اینگونه CPU ها به صورت پیش فرض دارای پورت‌های MPI/DP و DP روی CPU هستند. هنگامی که یک مدل از این نوع CPU ها را روی رک PLC S7-400 قرار می‌دهید پنجره‌ای ظاهر می‌شود.

که در آن علاوه بر پورت‌های MPI/DP و DP دو اسلات دیگر برای ماژول‌های IF 964-DP وجود دارد. برای تعریف شبکه با استفاده از این ماژول‌ها ابتدا باید آن‌ها را از زیر مجموعه Firmware مربوط به CPU در اسلات‌های IF1 و IF2 قرار داد.

به محض قرار دادن این ماژول‌ها پنجره‌ای باز می‌شود. این پنجره شبیه حالتی است که یک CPU دارای پورت DP را روی رک قرار می‌دهیم و به راحتی می‌توان شبکه را برای IE 964-DP تعریف کرد.

بعضی از مدل‌های S7-400 نظیر CPU 416-3 PN/DP نیز دارای یک اسلات برای IF 964-DP هستند که روش ایجاد شبکه پروفی‌باس در محیط HW Config در آن‌ها شبیه حالت قبل است.

اگر چهار شبکه DP مستقل برای CPU417-4  ایجاد شود شایان ذکر است این شبکه‌‌ها می‌توانند دارای سرعت‌های متفاوت باشند و آدرس‌های آن هیچ ربطی به یکدیگر ندارد و می‌تواند مشابه آدرس‌های شبکه‌های دیگر باشد.

 

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

 

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: