تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نکات سخت‌افزاری رک Rack در اتوماسیون صنعتی

نکات سخت‌افزاری رک Rack در اتوماسیون صنعتی

CPU و ماژول‌های مختلف PLC روی رک قرار می‌گیرند رک از جنس آلومینیوم یا استیل بوده و کارت‌ها روی آن از سمت چپ به راست نصب می‌شوند رک به جزء ارتباط با زمین هیچ ارتباط الکتریکی بین ماژول‌ها ایجاد نمی‌کند چون باس ارتباطی ندارد.

وقتی ماژول‌ها روی رک نصب می‌شوند قسمت فلزی پشت کارت که برای اتصال زمین است با بدنه ریل تماس پیدا می‌کند با زمین کردن ریل تمام ماژول‌ها به زمین متصل خواهند شد.

به منظور برقراری ارتباط بین ماژول‌های مختلفی که روی رک نصب می‌شوند از یک کانکتور موسوم به Bus connector که به آن Backplane connector نیز گفته می‌شود استفاده می‌شود. این کانکتور قبل از نصب هر ماژول در پشت آن قرار می‌گیرد تا کارت بعدی پس از نصب روی باس قرار گیرد بدیهی است اگر ماژولی را از وسط باس خارج کنیم ارتباط بین کارت‌های باقیمانده در دو طرف قطع می‌شود. بنابراین قابلیت s7-1500 قابلیت تعویض کارت در حین کار (Hot Swap) را ندارد.

رک‌های S7-1500 از با طول‌های متفاوتی از 16 سانتی متر تا 2 متر عرضه شده که هر کدام شماره سفارش خاص دارند. طول رک متناسب با تعداد ماژول است. شایان ذکر است با احتساب CPU ماکزیمم 32 ماژول می‌توان روی رک نصب نمود.
 

 

ماژول تغذیه PS/PM نکات سخت‌افزاری

موضوع منبع تغذیه در S71500 با آنچه در S71200 توضیح داده شد متفاوت است. برای شناخت این تفاوت لازم است مقدمه‌ای ذکر شود.

 

در PLC ها معمولا وقتی صحبت از منبع تغذیه می‌شود منظور یک ماژول سخت‌افزاری است که خودش به تغذیه بیرونی متصل می‌گردد سپس می‌تواند ولتاژ و جریان مورد نیاز CPU و سایر ماژول‌ها را تامین کند. به این منبع تغذیه Load Power Supply می‌گویند و در S71500 با PM مخفف Power Module معرفی می‌شود وقتی در S71500 از PM استفاده شود بایستی خروجی PM به ترمینال‌های تغذیه CPU از بیرون سیم‌کشی شود و می‌توان از هر منبع تغذیه مناسب دیگر نیز استفاده کرد. به عنوان مثال می‌توان به جای PM از منبع تغذیه SITOP زیمنس استفاده نمود یا حتی منبع تغذیه‌های غیر زیمنس را به کار برد فقط باید جریان خروجی منبع تغذیه متناسب با مصرف کننده‌ها باشد و از آن کمتر نباشد.

 

ولی نکته مهم دیگر این است که در S71500 روی رک می‌توان 31 ماژول را بعد از CPU قرار داد از آنجا که CPU باید بتواند از طریق باس پشتی موسوم به BackPlane این ماژول‌ها را شناسایی  کرده و با آن‌ها به تبادل دیتا بپردازید این سوال مطرح می‌شود که ولتاژ جریان مورد نیاز برای Backplane Bus از کجا تامین می‌شود؟
پاسخ اولیه به این سوال این است که ولتاژ و جریان Backplane از CPU گرفته می‌شود یعنی CPU از بیرون به PM یا منبع تغذیه دیگری وصل است و پس از روشن شدن به صورت داخلی تغذیه باس را برقرار می‌کند تا ماژول‌های آن روشن شود و فعال شوند.

ولی مشکل این است که CPU به تعداد محدودی ماژول می‌تواند تغذیه بدهد که این تعداد بسته به نوع CPU متفاوت و 10 یا 12 وات است که برای تغذیه حدود 8 ماژول IO مناسب است توجه داشته باشید که این تغذیه مربوط به ماژول‌هاست و با تغذیه مربوط به سیگنال‌های I/O که از بیرون توسط منبع تغذیه خارجی انجام می‌شود متفاوت است.

 

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: