تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

نکات نصب و اتصال درایو به Profibus در اتوماسیون صنعتی زیمنس

نکات نصب و اتصال درایو به Profibus در اتوماسیون صنعتی  زیمنس
در آموزش تهیه شده توسط نمایندگی زیمنس برای شما، نکات کلی اتصال درایو زیمنس به شبکه پروفی‌باس همانند موارد مربوط به نصب سایر وسایل به پروفی‌باس است ولی نکات خاصی در مورد درایو وجود دارد که به دلیل اهمیت در اینجا آن‌ها را ذکر می‌کنیم.
 

سرعت درایو و طول کابل مسی

بسیاری از اینترفیس های درایو برای پروفی‌باس با سرعت ماکزیمم 1500kbps طراحی شده‌اند این سرعت در فایل GSD درایو آمده است.
اگر بدون توجه به حداکثر سرعت درایو در محیط نرم‌افزار HW Config درایو را با سرعتی بالاتر از حد مجاز پیکربندی کنیم با اخطار مواجه می‌شویم.
بنابراین در فاز طراحی پس از انتخاب درایو باید بررسی کرد که ماکزیمم تا چه سرعتی را ساپورت می‌کند سپس با انتخاب سرعت مورد نظر نسبت به طول کابل مسی با توجه به توضیحاتی که ذکر شده است بررسی‌های لازم انجام می‌گیرد.
 

حداکثر طول کابل مسی

ماکزیمم طول کابل مسی پروفی‌باس با توجه به سرعت انتخاب شده برای درایو متفاوت است اگرچه در بسیاری از کاربردها از سرعت 1.5Mbps را ساپورت کند و این سرعت برای آن تنظیم شده باشد باید از کانکتورهای خاص برای کابل مسی استفاده کرد که buad rate بالاتر را ساپورت کند.
 

جدا سازی پنل درایو از پنل PLC های زیمنس

در برخی کاربردها که حجم تجهیزات زیاد نیست ممکن است درایو و PLC زیمنس در یک پنل کنار هم مونتاژ شوند. این کار به دلیل تاثیر نویز درایو روی سیگنال‌های متصل به PLC توصیه نمی‌شود. بهتر است یا از پنل‌های جداگانه استفاده شود یا اگر هر دو در یک پنل هستند با صفحه فللزی از هم جدا شوند.
 

اتصال شیلد به زمین

در اتصال درایو به پروفی‌باس اتصال شیلد به زمین برای تخلیه نویزها مسئله مهمی است. برای اتصال صحیح شیلد به زمین لازم است توصیه‌های سازنده درایو با دقت مطالعه و انجام شود در اینجا به برخی از نکات کلیدی ذکر می‌شود:
 
  • استاندارد پروفی‌باس اتصال شیلد را در دوطرف به یک زمین هم پتانسیل توصیه می‌کند. اگر زمین هم پتانسیل نباشد عبور جریان گردشی از شیلد علاوه برایجاد تداخل الکتریکی باعث گرم شدن کابل و آسیب رسیدن به آن می‌شود.
  • برخی سازندگان برای اتصال شیلد به زمین ترمینال خاصی در نظر گرفته‌اند.
  • توصیه می‌شود شیلد در تمام ورودی‌های کابل پروفی‌باس به پنل درایو زمین شود این اتصال باید به خوبی انجام شود. برای این منظور روکش کابل باید به حدکافی برداشته شود و با بست مناسب به ارت بار داخل پنل متصل گردد.
  • اگر درایو در وسط باس باشد و کابل پروفی‌باس به صورت Daisy Chain به آن متصل شده باشد لازم است شیلد هر دو کابل ارت شود.
  • اگر چندین پنل درایو وجود دارد که کابل پروفی‌باس بین آن‌ها کشیده شده است همه آن‌ها را به صورت فوق بهزمین متصل کنید.
  • اتصال شیلد به زمین می‌تواند از طریق کانکتور نیز انجام شود.
  • برخی سازندگان توصیه می‌کنند  که اگر PLC و درایوها در نزدیک هم قرار دارند و کابل پروفی‌باس بین آن‌ها نسبتا کوتاه است شیلد همه آن‌ها را به‌طور مستقیم به زمین متصل کنید.

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

 

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: